A A+ A++

Dobre wyniki Vattenfall za pierwszy kwartał 2020, ale dywidenda za ubiegły rok obniżona

29.04.2020r. 14:19

W pierwszym kwartale 2019 roku przychody ze sprzedaży Vattenfalla wyniosły 48,2 mld koron szwedzkich (SEK) wobec 49,6 mld SEK (1 SEK= 0,42 PLN) w analogicznym okresie roku ubiegłego, co oznacza spadek o ok. 3 proc.

W tym okresie grupa wyprodukowała 33,1 TWh energii elektrycznej, z czego najwięcej pochodziło z elektrowni jądrowych i wodnych, odpowiednio 12,8 TWh i 9,9 TWh. Znaczny udział w produkcji miały też źródła konwencjonalne, bo ich produkcja była na poziomie 6,7 TWh. W analogicznym okresie roku ubiegłego elektrownie koncernu wyprodukowały znacznie więcej energii, bo 35,9 TWh, a tym okresie dużo więcej energii niż w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. wytworzyły elektrownie jądrowe 14,3 TWh i konwencjonalne 8,8 TWh. Natomiast produkcja elektrowni wodnych był na poziomie zbliżonym do wyniku z pierwszego kwartału br. i wyniosła 10,1 TWh. Zdecydowanie więcej energii elektrycznej w pierwszych trzech miesiącach br. produkowały elektrownie wiatrowe należące do Vattenfalla, z których pochodziło 3,6 TWh energii elektrycznej, wobec 2,5 TWh rok wcześniej.

W pierwszym kwartale 2020 roku Vattenfall sprzedał do odbiorców 32,4 TWh energii elektrycznej, czyli o 0,3 TWh mniej niż rok wcześniej. Spadły też wolumeny sprzedaży gazu i ciepła, odpowiednio o 1,6 TWh do 22,7 TWh i 1,9 TWh do 5,4 TWh.

Mimo spadku przychodów ze sprzedaży zyski Vattenfalla w pierwszym kwartale 2020 r. były wyższe niż rok wcześniej. EBITDA wzrosła o 34 proc. do 16,9 mld SEK, oczyszczony z wpływu czynników nadzwyczajnych wynik operacyjny o 5 proc. – do 10,2 mld SEK, a zysk netto o 7 proc. do 6,9 mld SEK.
Wzrost ten według władz spółki wynika głównie z wyższych zysków z działalności operacyjnej oraz jednorazowego efektu związanego sprzedażą praw do produkcji energii jądrowej w Niemczech.

Komentując wyniki za pierwszy kwartał prezes Vattenfall Magnus Hall zwrócił uwagę na znaczny spadek cen na rynkach energii elektrycznej. Jak zauważył taką sytuacja trwa od stycznia, co było związane z niezwykle ciepłą zimą z wysokim poziomem opadów i silnymi wiatrami. Jednocześnie zaznaczy on, że wraz z rozprzestrzenianiem się COVID-19 na całym świecie tendencja ta wzmocniła się w związku spadkiem zużycia energii elektrycznej.

– W przypadku Vattenfall negatywny wpływ dużych spadków cen w ciągu kwartału został w dużej mierze skompensowany dzięki transakcjom zabezpieczeniowym, ale skutki i tak można wyraźnie zobaczyć w wyniku kwartalnym – powiedział prezes.

W związku pogorszeniem się warunków rynkowych i niepewnością co do rozwoju gospodarczego rada dyrektorów Vattenfalla zaproponowała zmianę wysokości dywidendy za 2019 r. z 7,2 do 3,6 mld SEK na akcje i ta decyzja została zatwierdzona przez zwyczajne walne zgromadzenie spółki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOŚWIĘCIM. 229. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Następny artykułZostańmy w domu: Rozrywkowo, naukowo, kulturalnie (odc. 33) [ Kultura ]