Postanowienia noworoczne zwykle dotyczą diety, finansów, pracy i relacji międzyludzkich. To wszystko jest ważne, ale Komunalny Związek Gmin zachęca, by tym razem spojrzeć nieco dalej – zielono, ekologicznie. Z korzyścią dla planety, środowiska. I nas samych.
Wbrew pozorom to wcale nie taka wielka rewolucja – lista możliwości jest bardzo długa, a zmiany możemy wprowadzać stopniowo. Oto lista dobrych praktyk:
– oszczędzaj wodę w domu i w ogrodzie (np. zbieraj deszczówkę, wodą po myciu owoców i warzyw podlej kwiaty),
– pij „kranówkę” zamiast wody butelkowanej (jest doskonałej jakości),
– segreguj odpady, a odpady niebezpieczne pozostawiaj w miejscach do tego przeznaczonych,
– oszczędzaj energię elektryczna i cieplną (np. wyłącz światło, gdy nie jest Ci potrzebne, odłącz z sieci nieużywane urządzenia, wietrz szybko i gruntownie nie wychładzając pomieszczenia, uszczelnij okna/drzwi, dociepl budynek),
– dbaj o czyste powietrze, w tym zwróć uwagę na sposób ogrzewania swojego domu,
– ogranicz zużycie komercyjnych środków czystości na rzecz tych naturalnych,
– kupuj tylko to, czego potrzebujesz, nie marnuj żywności,
– kupuj produkty lokalne, dobrej jakości
– wybieraj produkty bez opakowań, w opakowaniach zbiorczych lub w opakowaniach nadających się do recyklingu lub ponownego wykorzystania,
– unikaj artykułów jednorazowych (np. siatek na zakupy, kubków, słomek itp.),
– unikaj niepotrzebnego wyrzucania ubrań, sprzętów, urządzeń, na rzecz ich naprawy, sprzedaży lub przekaż je potrzebującym.
Poza oszczędnością dla portfela, wymienione działania przyczyniają się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych oraz energii niezbędnych do produkcji danych dóbr, a także do ograniczenia śladu węglowego (całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt) oraz wodnego (ślad wodny ilustruje zależność pomiędzy konsumowanymi towarami i usługami lub wzorcem konsumpcji, a zużyciem zasobów wodnych i zanieczyszczeniem środowiska). Dzięki wprowadzeniu do codziennego funkcjonowania tak naprawdę niewielkich zmian, mamy realny wpływ na otaczające nas środowisko.
Więcej na www.kzg.pl.
Kontakt: [email protected].
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS