1. Literatura fantasy dla młodzieży. High i low fantasy
2. Książki fantasy młodzieżowe. Urban fantasy
3. Dobre książki fantasy. Mroczny klimat dark fantasy
Najczęstszy sposób podziału literatury fantasy dla młodzieży polega na odróżnieniu high od low fantasy. Ten pierwszy gatunek zawiera wszystkie cechy, które zwykle kojarzymy z fantasy – przede wszystkim obecność fantastycznych ras takich jak krasnoludy, elfy, olbrzymy czy hobbici. Duże znaczenie ma też częsta obecność magii. To właśnie ona odróżnia ten podgatunek od low fantasy, w którym co prawda magia się pojawia, ale jedynie sporadycznie, podobnie jak przedstawiciele typowych dla fantasy ras. Powieści i opowiadania tego typu najczęściej osadzone są w historycznych realiach – na przykład w czasach średniowiecza lub w epoce I Rzeczypospolitej.
Dobre książki fantasy kojarzymy przede wszystkim z niezwykłymi krainami, mrocznymi zamkami i światem inspirowanym dawnymi czasami. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest, a akcja literatury fantasy może być osadzona również w zupełnie innych realiach. Dowodem na to jest choćby popularność, którą zdobył podgatunek urban fantasy. Na tle pozostałych wyróżnia się on tym, ze akcja powieści odbywa w przestrzeni wielkiego, współczesnego miasta, do którego trafiają mieszkańcy krain znanych z klasycznego fantasy – na przykład elfy lub krasnoludy.
Fantasy z definicji ma w sobie pewien pierwiastek mroku, jednak taki klimat nie jest żadnym wyznacznikiem tego stylu i zdarzają się powieści, w których praktycznie nie znajdziemy mrocznych elementów. Z drugiej strony skali plasuje się natomiast dark fantasy, stanowiące połączenie z horrorem. Częstymi bohaterami tego typu książek są wampiry czy wilkołaki. Pozycje należące do wszystkich wymienionych podgatunków dostępne są na https://skupszop.pl/ksiazki/fantastyka-horror/fantasy-145894.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS