Święto Darów Ziemi to tradycja, którą ciężko jest pojąć mieszkając w polskim mieście w XXI wieku.
Rzecz ma się inaczej w miejscu takim, jak miejsko-wiejska gmina Serock, w której od lat tradycje łączą się i przeplatają z nowoczesnością i postępem społecznym. 15 września tego roku spotkaliśmy się w Woli Kiełpińskiej, aby zobaczyć jak tradycja wieków tłumaczy się na naszą społeczność.
O godzinie 11:30 pod kościołem parafialnym w Woli Kiełpińskiej zebrali się reprezentanci wszystkich sołectw, aby wraz z darami uczestniczyć w nabożeństwie. Towarzyszyły im poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu naszej gminy, włodarze miasta oraz zaproszeni goście. Oprawę tegorocznej mszy świętej zawdzięczamy chórowi miejskiemu Cantores Adalberti, który z roku na rok wspina się coraz wyżej w osiąganiu harmonii i poruszającego piękna pod kierunkiem pana Jakuba Prasała. W oprawie chórowi towarzyszyła energiczna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie pod batutą kapelmistrza Leopolda Sułkowskiego-Kornaus.
Po nabożeństwie przed kościołem ustawił się korowód. Szykownie umundurowana Orkiestra na czele, za nią poczty sztandarowe, następnie włodarze gminy i zaproszeni goście, a dalej sołectwa z darami. Tegoroczne dary wyglądały przepięknie i widać było, że wiele pracy włożono w ich prezentację! Gdy korowód ruszył, nie sposób było nie zauważyć tej niesamowitej, barwnej różnorodności. Musiało być barwnie, bo to właśnie te żywe barwy są prawdziwą ozdobą wsi! W koszykach i kompozycjach znalazły się piękne kłosy zbóż, dorodne owoce i warzywa, ale również przetwory oraz chleby. Te ostatnie w szczególności są co roku przygotowywane przez Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku, tak by dla nikogo nie zabrakło chleba podczas uroczystości.
Spod kościoła korowód ruszył w stronę sceny, gdzie już czekał nań prowadzący wydarzenie znany i czarująco rozmowny aktor, szarmancki Stanisław Banasiuk. Pan Stanisław ze sceny przedstawiał każde sołectwo i każdy składany dar, a tymczasem pod sceną czekali Burmistrz Miasta i Gminy Serock, pan Artur Borkowski, wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Pszczołą, którzy w ramach podziękowania wręczali sołtysom ozdobne kompozycje z ziół.
Gdy już cała scena została udekorowana złożonymi darami, seroccy włodarze wraz z goszczącym wydarzenie księdzem proboszczem, Andrzejem Marchlewskim, powitali zebranych, a następnie razem z gospodynią i gospodarzem (w tej roli niezmiennie od lat wystąpili państwo Maria Wal i Eugeniusz Gołaś) podzielili chleb, który w koszyczkach trafił do publiczności. To jeszcze jedna tradycja i element gościnności, które nieodzownie towarzyszą nam od lat – tak jak i dzielne wolontariuszki, które co roku stawiają się do tego zadania!
Po dzieleniu chleba, przyszedł czas na część oficjalną, podczas której włodarze miasta i gminy przywitali zaproszonych gości oraz przekazali podziękowania sołtysom, którzy po tegorocznych wyborach zakończyli swoją służbę publiczną. Następnie odczytane zostały listy z okolicznościowymi życzeniami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego oraz posła na sejm RP Henryka Kowalczyka.
Wraz z dopełnieniem powitalnego decorum, przyszła kolej na artystyczną część celebracji. Przed sceną raz jeszcze pojawiła się Orkiestra Dęta OSP w Ciechanowie aby wykonać fenomenalny koncert, pokazując tym samym klasę i poziom, do których zobowiązuje wiekowa tradycja – albowiem Orkiestra Dęta OSP w Ciechanowie istnieje od 1905 roku, czyli liczy sobie aż 119 lat!
Następnie na scenie wystąpił zespół „W innym stanie”. To za ich sprawą przenieśliśmy się w klimaty reggae-dancehall-raggamuffin! Niemałym zaskoczeniem było również nagłe pojawienie się jednego z wokalistów dopiero w trakcie koncertu… Był to spóźniony burmistrz Przasnysza, pan Łukasz Chrostowski. Spóźnienie to było jak najbardziej uzasadnione, albowiem jako dobry zarządca mógł do nas przyjechać dopiero po upewnieniu się, że zostawia Przasnysz bezpieczny wobec rosnącej fali powodzi. Już w pełnym składzie, zespół „W innym stanie” przekazał ze sceny dobre wibracje wszystkim zebranym!
I właśnie w tym pozytywnym ferworze przystąpiliśmy do konkursu sprawnościowego dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, do którego zgłosiły się: KGW „Ludwiczanki”, Koło Gospodyń Marynino, Stowarzyszenie KGW Guty, KGW „Gąsiorowianki” oraz KGW Borowa Góra. Konkurencje konkursowe pozostawały tajemnicą do ostatniej chwili i żaden z zespołów nie mógł się uprzednio przygotować – ale o to właśnie chodziło, bo prawdziwa gospodyni potrafi sobie poradzić w każdych warunkach! Do tegorocznych zadań należało szatkowanie kapusty na czas, ubijanie sztywnej piany z białek, zbijanie skrzynek na owoce oraz szydełkowanie łańcuchów! Emocjom i okrzykom nie było końca, ale czemu się dziwić? Zwyciężyć mogła wszak tylko jedna drużyna…!
Podczas gdy konkursowe Jury (w składzie: ks. Rafał Winnicki, Iwona Rochna i Jadwiga Księżyk) sumowało wyniki i podpisywało dyplomy, na scenie zagościł Zespół Tańca Ludowego Promyki, w oszałamiającej prezentacji tańców ludowych z różnych regionów Polski. Zobaczyliśmy tańce i stroje ludowe z Rzeszowa, Lublina, Podlasia oraz Śląska, a także tańce spiskie. Niebywała koordynacja, fenomenalna choreografia i ogromne przywiązanie do detali są powodem, dla którego ten niezwykle gustowny pokaz taneczny, w którym uczestniczyło ponad 70 tancerzy pod kierunkiem pana Dariusza Skrzydlewskiego, zapada w pamięć jako szczytowy element kultury ludowej podczas tegorocznego Święta Darów Ziemi.
W chwili przerwy przed występem gwiazdy wieczoru, rozstrzygnęliśmy konkurs dla naszych KGW. Pierwsze miejsce zajęły „Gąsiorowianki”, drugie „Ludwiczanki”, a trzecie Borowa Góra! Puchary i dyplomy dla zwycięzców oraz okolicznościowe upominki dla wszystkich drużyn na scenie wręczał pan Artur Borkowski.
Warto w tym miejscu przywołać atrakcje, które przez cały czas bawiły uczestników wydarzenia. Na odwiedzających czekały niezliczone stoiska gastronomiczne kół gospodyń wiejskich z naszej gminy, atrakcje dla dzieci w formie strzelnicy oraz bezpłatnych dmuchańców, którym towarzyszyła zbiórka charytatywna dla Oli Oberdy – udało się zebrać 1475 złotych! Tradycyjnie były też z nami stoiska promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Serock na których odbywały się animacje dla mieszkańców, oraz namiot Referatu Ochrony Środowiska, który prowadził loterię z eko-nagrodami ufundowaną przez firmę Inpost! Czterdziestu szczęśliwych mieszkańców wygrało sadzonki, kosze do segregacji odpadów oraz kompostowniki!
W takiej właśnie radosnej atmosferze celebracji naszych tradycji, gościnności i życzliwości, na scenie pojawiła się wieńcząca wydarzenie gwiazda wieczoru: zespół Poparzeni Kawą Trzy! Klasa tej formacji jest niezrównana – podobnie jak i humor wszystkich grających w niej dżentelmenów. Bez najmniejszych problemów i z wielką lekkością poderwali tłum do tańca, wspólnego śpiewania i dobrej zabawy, która – jak to zwykle bywa w takich sytuacjach – skończyła się zbyt szybko, pomimo długich bisów…
Święto Darów Ziemi to dzień, w którym podobnie do święta dziękczynienia obchodzonego na zachodzie, wyrażamy wdzięczność za to, co przyniósł nam los. Tegoroczne święto obfitowało pod każdym możliwym względem – pozostaje nam zatem być wdzięcznym za ten niezwykły dzień i ogromny urodzaj! Dziękujemy współorganizatorom: Urzędowi Miasta i Gminy Serock, Ośrodkowi Pomocy Społecznej, oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego. Dzięki tej dobrej współpracy każdy mógł zobaczyć, że tradycje naszych przodków mają swoje godne miejsce we współczesności.
Wydarzenie współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
/CKiCz/
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS