A A+ A++

Z wielkim sukcesem, ku końcowi dobiega realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej projekt pt. „Historia oczami Podkarpacia”. 8 listopada br. w Pałacu Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu o godz. 11:00 odbyło się seminarium pt. „Polskie drogi do Niepodległości”, które poprowadzi prof. dr hab. Jan Draus. Z kolei 9 listopada o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu „Historia oczami Podkarpacia”. W ramach wydarzenia odbędzie się debata oraz wręczenie nagród i wyróżnień w ramach konkursu na najlepszy esej historyczny.

Fundacja Misji Obywatelskiej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału we wspomnianych wydarzeniach i przypomina, iż udział w nich ma charakter nieodpłatny.

– Jako fundacja staramy się dotrzeć do reprezentantów wszystkich grup społecznych, dlatego w naszych działaniach udział biorą zarówno osoby starsze jak i młodzież. Tworzenie przestrzeni do międzypokoleniowej wymiany mądrości, wartości różnego rodzaju przeżyć wpływa pozytywnie na formację młodzieży i budowanie więzi społecznych. Ważne jest, aby młodzi ludzie znali historię, szczególnie tą lokalną. Od kogo dowiedzą się o niej więcej jak nie od seniorów, a taka wiedza podkreślona naukową opinią profesjonalistów zaowocuje wspaniałymi efektami. Cieszę się że organizacja którą mam zaszczyt tworzyć przyczynia się do promowania tak szczytnych celów. powiedział Antoni Myjak, Członek Zarządu Fundacji.

Celem samego konkursu jest przede wszystkim upowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat polskiego dorobku historycznego oraz dziedzictwa kulturowego. Skupiając się zarówno na ujęciu materialnym, jak i niematerialnym, w szczególności podkreślając myśl katolicko-społeczną, konserwatywną, jak i narodową.

Jeśli chodzi o projekt „Historia oczami Podkarpacia” ma on na celu wzrost wiedzy uczestników na temat historii, polskiego dziedzictwa kulturowego oraz myśli społeczno-politycznej, w szczególności w zakresie myśli konserwatywnej, narodowej i katolicko-społecznej. Inicjatywa składa się z cyklu wywiadów, seminariów, konkursu historycznego, debaty oraz z wyjść do instytucji kultury. Wywiady i seminaria umożliwiają odbiorcom zadania zapoznanie się z opinią profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się działalnością naukową lub praktyczną w omawianych obszarach. Z kolei konkurs historyczny wraz z debatą mają za zadanie aktywnie włączać uczestników w realizację projektu.

Spoiwem działań są wyjścia do instytucji kultury mające na celu kształtowanie tożsamości narodowej, propagowanie odpowiednich postaw patriotycznych i obywatelskich.

Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 ”Wolność po polsku”.

Źródło: Fundacja Misji Obywatelskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUcieczka, pożar, bunt… Chwile grozy w Dublinach
Następny artykuł14. Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Wystąpi zespół Hollywood Vampires