Z wielkim sukcesem, ku końcowi dobiega realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej projekt pt. „Historia oczami Podkarpacia”. 8 listopada br. w Pałacu Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu o godz. 11:00 odbyło się seminarium pt. „Polskie drogi do Niepodległości”, które poprowadzi prof. dr hab. Jan Draus. Z kolei 9 listopada o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu „Historia oczami Podkarpacia”. W ramach wydarzenia odbędzie się debata oraz wręczenie nagród i wyróżnień w ramach konkursu na najlepszy esej historyczny.
Fundacja Misji Obywatelskiej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału we wspomnianych wydarzeniach i przypomina, iż udział w nich ma charakter nieodpłatny.
– Jako fundacja staramy się dotrzeć do reprezentantów wszystkich grup społecznych, dlatego w naszych działaniach udział biorą zarówno osoby starsze jak i młodzież. Tworzenie przestrzeni do międzypokoleniowej wymiany mądrości, wartości różnego rodzaju przeżyć wpływa pozytywnie na formację młodzieży i budowanie więzi społecznych. Ważne jest, aby młodzi ludzie znali historię, szczególnie tą lokalną. Od kogo dowiedzą się o niej więcej jak nie od seniorów, a taka wiedza podkreślona naukową opinią profesjonalistów zaowocuje wspaniałymi efektami. Cieszę się że organizacja którą mam zaszczyt tworzyć przyczynia się do promowania tak szczytnych celów. – powiedział Antoni Myjak, Członek Zarządu Fundacji.
Celem samego konkursu jest przede wszystkim upowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat polskiego dorobku historycznego oraz dziedzictwa kulturowego. Skupiając się zarówno na ujęciu materialnym, jak i niematerialnym, w szczególności podkreślając myśl katolicko-społeczną, konserwatywną, jak i narodową.
Jeśli chodzi o projekt „Historia oczami Podkarpacia” ma on na celu wzrost wiedzy uczestników na temat historii, polskiego dziedzictwa kulturowego oraz myśli społeczno-politycznej, w szczególności w zakresie myśli konserwatywnej, narodowej i katolicko-społecznej. Inicjatywa składa się z cyklu wywiadów, seminariów, konkursu historycznego, debaty oraz z wyjść do instytucji kultury. Wywiady i seminaria umożliwiają odbiorcom zadania zapoznanie się z opinią profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się działalnością naukową lub praktyczną w omawianych obszarach. Z kolei konkurs historyczny wraz z debatą mają za zadanie aktywnie włączać uczestników w realizację projektu.
Spoiwem działań są wyjścia do instytucji kultury mające na celu kształtowanie tożsamości narodowej, propagowanie odpowiednich postaw patriotycznych i obywatelskich.
Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 ”Wolność po polsku”.
Źródło: Fundacja Misji Obywatelskiej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS