A A+ A++
Pieniądze na realizację projektu pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+), Priorytet FESL. 07 Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działanie 07.07 – Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej. Projektem w Bielsku-Białej będą objęte dokładnie 164 osoby. Mowa o 144 osobach (84 kobiety oraz 60 mężczyzn) będących członkami rodzin z dziećmi sprawiającymi trudności opiekuńczo-wychowawcze lub będącymi w kryzysie. Opiekę nad tymi osobami w ramach projektu będzie sprawował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej. Projekt ten dotyczy też 20 dzieci i młodzieży (12 chłopców i 8 dziewcząt) z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, obecnie będących w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Rodzina objęta projektem otrzyma asystenta wspierającego jej członków w codziennym funkcjonowaniu, aby mogli przezwyciężyć trudności w opiece i wychowaniu dzieci, dobrze prowadzić gospodarstwo domowe, w szczególności kształtować i wypełniać podstawowe role społeczne. Projekt obejmuje również poradnictwo specjalistyczne od psychologa i prawnika, prowadzenie mediacji rodzinnych, treningi dla rodziców, budowanie pozytywnych wzorców spędzania czasu wolnego.

Poza tym zakłada wsparcie psychologiczne w formie indywidualnej i grupowej dla dzieci oraz młodzieży przebywających w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej oraz przewiduje zatrudnienie dwóch asystentów/-ek rodzinnych przeszkolonych do wsparcia lub pracy z cudzoziemcami i osobami należącymi do mniejszości etnicznych, a także wsparcia lub pracy z osobami narażonymi na dyskryminację ze względu na cechy prawnie chronione (zwłaszcza na orientację seksualną).

Twórcy projektu DoBBra Rodzina chcą wspierać rodziny dysfunkcyjne, obciążone traumami lub trudnościami w opiece nad dziećmi. Efektem działania ma być również zwiększenie świadomości praw rodzinnych, w razie potrzeby przeprowadzenie mediacji rodzinnej lub treningów z zakresu tzw. szkoły dla rodziców. Młode matki nauczą się opieki nad noworodkiem i niemowlęciem, aby zdobyć kompetencje rodzicielskie oraz mieć wsparcie w pielęgnacji malucha od narodzin. Z kolei wspomniane asystentki będą doradzały rodzinom w kwestiach dotyczących codziennego funkcjonowania, ustalaniu ról społecznych, a także animowaniu szerokiej gamy aktywności rodzinnych, jak np. zakup biletów do kina, teatru, galerii, wyjście na basen, lodowisko, ścianę wspinaczkową itp.

Oddzielnym i niezwykle ważnym efektem opisywanego programu jest wsparcie dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przez całą dobę. Przełoży się to na indywidualne sesje z psychologiem osłabiające traumę wczesnodziecięcą i regularne spotkania grupowe w formie TUS-u, czyli treningu umiejętności społecznych.

Wartość projektu to 1.664.817,60 złotych, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – 1.415.094,96 złotych, z budżetu krajowego – 166.481,76 złotych, wkład własny miasta wynosi 83.240,88 złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Gaza zmieniła wszystko
Następny artykułPrezydentka Sopotu: wyzwania samorządu się zmieniły. Teraz to bezpieczeństwo i stabilizacja