Prace nad systemem „OPOLE+ Platforma Mobilnych E-usług Publicznych” trwają przynajmniej od 2017 roku. W 2019 roku zakończono już dialog techniczny, czyli rozmowy z firmami, które mają wiedzę i możliwości techniczne, by taką platformę zbudować. Zakładano, że przetarg zostanie ogłoszony już w ubiegłym roku, to się jednak nie udało.
Na realizację platformy Opole + miasto otrzymało unijne dofinansowanie, w sumie na projekt może wydać ponad 5 mln zł.
Tuż przed świętami ogłoszono przetarg, na oferty ratusz czeka do 29 stycznia. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, na stworzenie platformy będzie miał 12 miesięcy. To oznacza, że system zacznie działać w 2022 roku.
Korzystanie z systemu umożliwi specjalna aplikacja obsługiwana przez najpopularniejsze systemy w smartfonach. Za jej pomocą każdy użytkownik będzie mógł stworzyć coś w rodzaju wirtualnego portfela, wpłacając pewną ilość pieniędzy, a później korzystając z tego portfela, płacić za usługi.
Na przykład kupić bilet do zoo czy na pływalnię, zapłacić za parkowanie w miejskiej strefie i przejazd autobusem MZK. Platforma umożliwi także, np. korzystając z wirtualnej karty, wypożyczanie książek w miejskiej bibliotece.
System będzie też systematycznie rozwijany. W przyszłości dzięki aplikacji będzie można korzystać z usług nowych placówek, być może też tych niepodlegających miastu. Ma też umożliwić np. sfinalizowanie formalności w urzędzie miasta, jak chociażby złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy czy dowodu osobistego. – Z roku na rok możliwości techniczne takich systemów bardzo dynamicznie się zwiększają i zamierzamy z tego korzystać – zapowiada Michał Kramarz, zastępca naczelnika ratuszowego biura obsługi inwestora.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS