A A+ A++

– W tej sprawie wyznaczony zostanie sędzia rozpatrujący wniosek prokuratury. Następnie ustalony będzie termin posiedzenia – powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN Piotr Falkowski.

ZOBACZ: Sąd Apelacyjny uznał, że sędzia Igor Tuleya może orzekać

W piątek Prokuratura Krajowa zapowiadała, że w związku z tym, iż sędzia Igor Tuleia po raz trzeci – mimo prawnego obowiązku – nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpi do SN o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie.

Przypominano wówczas, że prokuratura zamierza przesłuchać tego sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. W listopadzie ub.r. na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu.

Chcą uzyskać zgodę Sądu Najwyższego

Jak wtedy zaznaczano, prokuratura – zanim zdecyduje o zatrzymaniu sędziego – musi uzyskać zgodę Sądu Najwyższego i “o nią zamierza wystąpić”. – Sędzia Igor T. może uniknąć zatrzymania, jeśli dobrowolnie stawi się w prokuraturze, a nie na spotkaniach z dziennikarzami przed jej siedzibą – pisała w piątek PK.

ZOBACZ: Prokuratura chce przymusowego doprowadzenia sędziego Igora Tulei

Prokuratura wskazywała, że “Igor T., wzywany na przesłuchanie trzykrotnie – na 18 stycznia i 10 lutego oraz na 12 marca, za każdy razem pojawiał się nie w prokuraturze, lecz przed jej budynkiem, gdzie w obecności dziennikarzy wygłaszał deklaracje o wydźwięku politycznym”.

“W wypowiedziach dla mediów deklarował prowokacyjnie, że prokurator »będzie musiał doprowadzić go siłą«” – dodała PK.

“Ostentacyjne lekceważenie prawa jest szczególnie naganne w przypadku osoby piastującej urząd sędziego, która ma świadomość swoich procesowych obowiązków. Należy do nich stawienie się w prokuraturze, wysłuchanie zarzutów i ewentualne odniesienie się do nich. Swoim bezprawnym zachowaniem Igor T. wydłuża postępowanie i utrudnia sądową weryfikację stawianych mu zarzutów” – zaznaczała PK.

ZOBACZ: Sprawa sędziego Igora Tulei. Jest wniosek o zabezpieczenie ws. powrotu do orzekania

W ostatni piątek sędzia Tuleia uczestniczył w pikiecie solidarnościowej przed budynkiem PK. – Nie stawię się w prokuraturze. Nie stawiłem się dwa razy. Dzisiaj jestem pod budynkiem i nie będę brał udziału w tej nielegalnej czynności. Zapowiadam, że nigdy dobrowolnie nie będę uczestniczył w przesłuchaniu związanym z tą sprawą – mówił do kilkudziesięciu uczestników demonstracji.

Sprawa sędziego Tulei

Po tym, gdy Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu i zdecydowała przy tym o zawieszeniu go w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. uposażenia – sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.

Powodem wniosku prokuratury ws. uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę.

W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

rsr/ PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZasłużyła się dla pojednania polsko-niemieckiego. Wspominali dr Ewę Unger
Następny artykułUkradł z auta butelkę coli. Policja radzi, by nie zostawiać na widoku “wartościowych przedmiotów”