A A+ A++

Do Rybnika przyjadą “oddychające płuca”. Jak szybko sczernieją?

29.01.2021r. 07:20

Wkrótce nadejdzie chwila prawdy. W najbliższy piątek (29 stycznia) na rybnickim rynku pojawi się słynna już w Polsce instalacja – “oddychające płuca”. Przekonamy się, jak szybko staną się czarne z powodu rybnickiego smogu.
Już jutro 29 stycznia na rybnickim rynku pojawią się mobilne “oddychające” płuca, czyli antysmogowa instalacja, której celem jest zilustrowanie problemu smogu, zwiększenie świadomości w temacie zanieczyszczeń powietrza oraz zachęta do wymiany starych kotłów i pieców.

– Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Na antysmogowej instalacji, którą przez najbliższe dwa tygodnie będzie można oglądać w Rybniku zamontowano dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca “oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc – wyjaśnia Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego.

Im gorszej jakości powietrze, tym tkanina szybciej zmienia kolor na szary, a czasami niestety czarny. Jak będzie w Rybniku? Przekonamy się o tym w najbliższych dwóch tygodniach. Dzięki tej instalacji mieszkańcy będą mogli zobaczyć czym oddychają.

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja ze spalania węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych. To właśnie te źródła identyfikowane są jako podstawowa przyczyna wysokich stężeń takich zanieczyszczeń jak PM10, PM2,5 czy benzo[a]piren.

– Płuca trafiają do Rybnika za sprawą akcji “Zobacz czym oddychasz”, którą od początku sezonu grzewczego prowadzi Polski Alarm Smogowy. Mobilne instalacje do końca lutego odwiedzą 18 miejscowości w pięciu województwach. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza i skłonić mieszkańców Rybnika i regionu do działania, m.in. ubiegania się o dopłaty z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze na wymianę źródeł ciepła i remonty domów – dodaje Emil Nagalewski.

Przypomnijmy, że czasu na wymianę starych kotłów i pieców jest coraz mniej. Uchwała antysmogowa dla województwa śląskie wprowadza zakaz użytkowania tzw. “kopciuchów”, a więc kotłów i pieców o wysokiej emisji zanieczyszczeń od 1 stycznia 2022 roku. Za 11 miesięcy palenie w starych kotłach stanie się nielegalne.

Źródło: rybnik.com

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWalentynki 2021 – jak spędzić romantyczny wieczór w domu?
Następny artykułDzisiaj zapadnie ważna decyzja ws. szczepionki AstraZeneca