A A+ A++

Ciekawostki przyrodnicze, informacje o szlakach, a nawet możliwość zrobienia zdjęcia z wirtualną rzekotką lub nietoperzem – to wszystko dzięki uruchomieniu ścieżek dydaktycznych w rezerwatach przyrody „Królewskie Źródła” na terenie Nadleśnictwa Kozienice i „Krępiec” na terenie Nadleśnictwa Zwoleń.

W ramach realizacji projektu „Mazowieckie rezerwaty przyrody” na ścieżkach dydaktycznych w rezerwatach przyrody „Królewskie Źródła” na terenie Nadleśnictwa Kozienice i „Krępiec” na terenie Nadleśnictwa Zwoleń zostały zamontowane słupki z kodami QR oraz tablice edukacyjne. Projekt RDOŚ Warszawa zakłada docelowo możliwość zwiedzania w ten sposób wszystkich udostępnionych społeczeństwu rezerwatów przyrody w woj. mazowieckim.

Jak informuje RDOŚ na swojej stronie internetowej, aplikacja mobilna “Mazowieckie rezerwaty przyrody” w pierwszej fazie obejmie 20 rezerwatów, a docelowo znajdą się w niej informacje o wszystkich 189. Aplikacja ułatwi poznanie cennych przyrodniczo zakątków województwa mazowieckiego. Korzystając z niej można będzie szybko wytyczyć trasę dojazdu do wybranego rezerwatu, dowiedzieć się kiedy i w jakim celu został utworzony, jakie elementy przyrodnicze w największym stopniu wpływają na jego wartość, gdzie znajdują się szlaki i miejsca udostępnione do ruchu itp.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

https://www.cozadzien.pl/region/ogrodzenie-zapobiegnie-rozprzestrzenianiu-sie-wirusa-asf/69898

Ponadto dzięki aplikacji turysta będzie mógł m.in. zobaczyć trójwymiarowe obiekty rozszerzonej rzeczywistości – mieć możliwość zrobienia zdjęcia np. z wirtualną rzekotką lub nietoperzem, wziąć udział w quizie przyrodniczym, również mieć możliwość odsłuchania głosów ptaków występujących w danym rezerwacie, dzięki temu można rozpocząć  swoją przygodę z ornitologią.

–  Zastosowane rozwiązania pozwalają w ciekawy sposób pogłębić wiedzę dotyczącą różnych zagadnień przyrodniczych oraz tych dotyczących konkretnie rezerwatu „Źródło Królewskie”. By skorzystać z nowej funkcjonalności należy mieć zainstalowaną aplikację mobilną „Mazowieckie rezerwaty przyrody”, która umożliwia sczytanie kodów QR, a także zawiera inne interesujące rozwiązania dla użytkowników w różnym wieku m.in.; quizy, gry itp. Zachęcamy do korzystania z zamontowanych tablic z kodami QR, które naszym zdaniem doskonale uzupełniają dostępną na ścieżce infrastrukturę edukacyjno-informacyjną i są odpowiedzią na potrzeby turystów ceniących nowoczesne rozwiązania – informuje Paulina Plewka z Nadleśnictwa Kozienice.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Projekt „Mazowieckie rezerwaty przyrody” jest realizowany od 2018 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Lasy Państwowe, jako zarządzające terenem udostępniają go na potrzeby projektu.

kos, fot. materiały prasowe RDLP

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[FOTO] Niespodzianka dla seniorów od uczniów “Kopalińskiego”
Następny artykułNBA: Clippers trapi cały czas ten sam problem