A A+ A++
Jest już w Sejmie projekt ustawy przygotowanej przez senatorów, zgodnie z którą do żłobków i przedszkoli będzie można przyjmować wyłącznie dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, kilka samorządów, w tym poznański, warszawski i wrocławski, już wprowadziły takie rozwiązania w swoich placówkach – co prawda w Poznaniu uchwałę rady miasta w tej sprawie wstrzymał wojewoda. Chodziło tu jednak nie o niezgodność z prawem, ale o przyjęcie właściwej podstawy prawnej i po poprawieniu uchwała zaczęła obowiązywać 1 stycznia tego roku.

W Polsce, przypomnijmy, szczepienia do 3 roku życia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi. krztuśćcowi, bakterii Haemophilus Influenzae wywołującej m.in. zapalenie opon mózgowych, płuc, sepsę, ropowicę tkanki podskórnej i inne, pneumokokom, rotawirusom, polio (choroba Heinego-Medina) oraz odrze, różyczce i śwince są obowiązkowe. Jednak ponieważ nie funkcjonuje skuteczny system egzekwowania tego obowiązku, a ruch antyszczepionkowy jest coraz silniejszy, to wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci. Efektem jest powrót wielu chorób, z którymi, jak sądziliśmy dawno się uporaliśmy, jak choćby gruźlica.

Ponieważ na poprawę egzekwowania obowiązku szczepień raczej trudno liczyć w obecnej sytuacji służby zdrowia, senatorowie uznali, że trzeba przygotować projekt ustawy, zgodnie z którą warunkiem przyjęcia dziecka do żłobka publicznego będzie zaświadczenie o tym, że przeszło obowiązkowe szczepienia. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy dziecko nie może być zaszczepione z powodów zdrowotnych – ale tu także rodzic będzie musiał przedstawić stosowne zaświadczenie od lekarza.

Ponieważ jednak szczepienia są obowiązkowego do ukończenia przez dziecko 3. roku życia – tego projekt ustawy nie zmienia – to w przedszkolach zaświadczenie o szczepieniach nie będzie już obowiązkowe, ale dzieci z takimi zaświadczeniami będą miały pierwszeństwo przy przyjmowaniu do placówki. W Poznaniu będzie można za to dostać aż 60 punktów, więc w praktyce może to zadecydować o przyjęciu lub nie do danej placówki.

Projekt ustawy poparli wszyscy senatorowie z wyjątkiem senatora Czerwińskiego z PiS, który uznał zapisy za zbyt liberalne, wspiera go także Polska Izba Lekarska, która od dawna walczy o poprawę egzekwowania obowiązkowych szczepień ochronnych – jak dotąd, bezskutecznie. Pozytywnie projekt oceniło także Ministerstwo Zdrowia. Jeśli posłowie będą tego samego zdania, nowa ustawa zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od jej uchwalenia.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 400 tysięcy dofinansowania dla przedszkola w Jagodnem
Następny artykułNajnowszy dzienny raport o koronawirusie. Ile respiratorów jest zajętych?