A A+ A++

We wtorek nad Polskę dotarł pył znad Sahary. Ale największa ilość przyleci do nas dopiero w święta.

Umyliście już okna i samochody na święta? Jeśli nie, to na razie można jeszcze się trochę wstrzymać. We wtorek 26 marca przyleciał do nas saharyjski pył, uniesiony z pustyni dzięki cyklonowi Matylda.

Pył znad Sahary nad Polską. Kiedy będzie go najwięcej?

Jak wskazują modele Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach znaczne ilości pyłu będą znajdowały się nad Polską przez dobę – od południa w środę (27.03) do południa w czwartek 28.03. Następnie chmura przesunie się na wschód. Ale to tylko chwilowa przerwa, bo już od piątku znad północnych Włoch i południowej Francji będzie nadciągała kolejna, jeszcze większa dawka pyłu. Potwierdzają to modele udostępnione przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. 

W nocy z piątku na sobotę dotrze w rejony Sudetów i do południa chmura pyłu obejmie swoim zasięgiem cały nasz kraj. Opuści nas dopiero we wtorek, tak więc całe święta wielkanocne szykują się pod znakiem kalimy (taką nazwę noszą pyły unoszone znad północnoafrykańskiej pustyni). Ale to właśnie dzięki gorącemu powietrzu z południa będziemy w Wielką Sobotę, Wielkanoc i Lany Poniedziałek termometry wskażą ponad 20 st. C. Wcześniejsze prognozy wskazywały na deszczowego śmigusa-dyngusa. Nowsze, bardziej aktualne wskazują, że padać będzie dopiero po świętach.

Uważajcie na świąteczne spacery

Choć dzięki chmurze pyłu będzie można obserwować wschody i zachody Słońca o bardziej intensywnych kolorach, dzięki załamywaniu promieni na drobnych ziarenkach, to spowoduje ona pogorszenie jakości powietrza.

Przylatujące do nas ziarenka są na tyle małe, że mogą wnikać do naszych płuc, co odczują przede wszystkim osoby borykające się z problemami zdrowotnymi. Dlatego warto się zastanowić, czy rzeczywiście piękna pogoda to najlepszy moment na spacer, czy nawet… wietrzenie mieszkania (trzeba na bieżąco monitorować ostrzeżenia o jakości powietrza). Pył może powodować takie problemy zdrowotne jak problemy z oddychaniem, łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek.

Co ciekawe pył może być radioaktywny. W latach 60. XX wieku Francja zdetonowała na terenie dzisiejszej Algierii na Saharze 17 bomb atomowych. Teren pustynny wydawał się wówczas idealny na tego typu próby, a ponadto był zależny od Paryża. Na szczęście jego radioaktywność jest na tyle niska, że nie zagraża naszemu zdrowiu.

Pył saharyjski to naturalne zjawisko

Choć wydawać by się mogło, że Polska jest daleko położona od Afryki, to dla drobnego … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrów Wlkp. walczy z bezdomnością zwierząt: czipowanie i sterylizacja w programie miejskim
Następny artykułERBUD S.A.: Podpisanie znaczącej umowy o wartości 93.8 mln PLN netto na wybudowanie budynku Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych SGGW w Warszawie.