MSWiA pracuje nad rozwiązaniem kryzysu zatrudnienia w policji. Brakuje 16 tys. funkcjonariuszy. Lekiem na tę sytuację ma być przyjęta właśnie zmiana w przepisach. Część kandydatów będzie mogła liczyć na ulgowe traktowanie w procesie rekrutacji. Nowy przywilej otrzymają emeryci.
To największy kryzys w policji od ćwierć wieku – powiedział niedawno w rozmowie z Rzeczpospolitą Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów. Według informacji podanych przez serwis biznes.interia.pl, w polskiej Policji brakuje aktualnie ponad 16 tys. funkcjonariuszy. Najgorsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.
By poprawić sytuację, MSWiA przygotowało pakiet zmian przepisów, które mają sprawić, że praca w służbach stanie się bardziej atrakcyjna. Rząd przyjął już projekt nowelizacji projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.
W komunikacie związanym z tym ogłoszeniem czytamy, że:
Nowe przepisy zakładają łatwiejsze warunki wstąpienia do policji lub straży granicznej dla osób, które ukończyły szkołę ponadpodstawową w oddziale o profilu mundurowym, dla którego został określony odpowiedni profil szkolenia. Jeśli takie osoby zdecydują się na złożenie kandydatury do pracy w Policji w ciągu 3 lat od ukończenia szkoły, nie będą musiały zdawać testu wiedzy.
Co więcej, jeśli tacy kandydaci brali w ostatnim roku nauki w szkole udział w teście sprawności fizycznej, przeprowadzonym przez zespół, w którym uczestniczyli funkcjonariusze lub pracownicy Policji, będą zwolnieni również z testu sprawnościowego.
Absolwenci takich klas uzyskają też pierwszeństwo w przyjęciu do służb mundurowych.
Policjanci, którzy zdecydują się na powrót do służby w ciągu 5 lat od odejścia z niej mogą liczyć na uproszczoną procedurę kwalifikacyjną, pomijającą test ze sprawności fizycznej. Powracający młodsi oficerowie będą podlegać skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu i nie będą musieli przechodzić testu wiedzy oraz badania psychologicznego.
Nowym pomysłem jest zaproszenie do pracy kontraktowej byłych funkcjonariuszy, którzy już odeszli ze służby. Decydując się na takie rozwiązanie, podpisywaliby oni kontrakt na określony czas. W okresie trwania kontraktu zachowaliby pełne prawo do emerytury – świadczenie emerytalne nie ulegałoby zmniejszeniu. Warto dodać, że dodatkowe lata pracy na kontrakcie nie wpływałyby jednak na ewentualne podniesienie podstawy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS