Uczestnik może zaprzestać wpłat i…
Inna sytuacja jest w przypadku uczestnika PPK. Złożenie przez niego deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obliguje pracodawcę do zaprzestania ich odprowadzania, począwszy od chwili, w której uczestnik PPK złożył tę deklarację. Oznacza to, że od momentu złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK pracodawca nie powinien już przekazać do instytucji finansowej żadnej wpłaty.
Ważne: W przypadku, gdy – pomimo złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK – pracodawca dokona wpłat do PPK, takie wpłaty należy uznać za dokonane niezgodnie z wolą uczestnika PPK. Będą to wpłaty nienależne. [koniec ważne]
Złożenie deklaracji o rezygnacji przez uczestnika PPKK nie oznacza więc „wypisania” się z programu. Pracownik nadal jest uczestnikiem PPK, nie finansuje tylko – od momentu złożenie tej deklaracji – wpłat do PPK. Wpłaty do PPK za tę osobę nie są dokonywane. Do oszczędzania w tym programie uczestnik PPK może bardzo łatwo wrócić – wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Należy też pamiętać, że złożenie deklaracji o rezygnacji nie spowoduje zwrotu zgromadzonych na rachunku PPK oszczędności. Jeżeli uczestnik PPK chce skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK, powinien w tej kwestii skontaktować się z instytucją finansowa prowadzącą jego rachunek PPK.
Ważne
Aby skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK, nie trzeba składać pracodawcy deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
… i w każdej chwili zmienić decyzję
Osoba, która wcześniej złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a teraz chce się z tego wycofać, może to zrobić składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Jeżeli wniosek ten złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz której nie została zawarta umowa o prow … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS