A A+ A++

Ostrowiec Świętokrzyski jest kolejnym z miast, gdzie prezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się Solidarność”, która została stworzona z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”. Tablice ustawione zostały przed Ostrowieckim Browarem Kultury w okolicy biblioteki i Biura Wystaw Artystycznych.

Edyta Krężołek z kieleckiej delegatury IPN informuje, że z uwagi na ograniczenia pandemiczne nie było oficjalnego otwarcia, ale wystawę można zwiedzać indywidualnie. Podzielona jest na trzy części i obejmuje 15 plansz. Pierwsza przedstawia ogólną sytuację w Polsce, druga wydarzenia w ówczesnych województwie kieleckim, a kolejne trzy plansze poświęcone są ostrowieckiemu związkowi, który był bardzo liczny.

Jak przypomina Edyta Krężołek, na początku lat osiemdziesiątych XX wieku Ostrowiec Świętokrzyski liczył około 65 tys. mieszkańców. Największym pracodawcą w mieście była Huta im. Marcelego Nowotki zatrudniająca ponad 17 tys. pracowników. Kombinat stanowił jeden z symboli tzw. czerwonego Ostrowca potwierdzający jednocześnie hutnicze tradycje regionu. Latem 1980 r. mieszkańcy miasta z zainteresowaniem obserwowali przebieg wydarzeń rozgrywających się na Wybrzeżu. Docierające stamtąd wiadomości stanowiły czynnik przyśpieszający utworzenie lokalnych struktur związkowych.

We wrześniu 1980 r. powołano w Hucie Zakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. W lutym 1981 r. zakończyła się faza rozbudowy struktur związku. W pierwszej połowie 1981 r. do „Solidarności” na terenie kombinatu należało około 90 proc. załogi, tj. ponad 16 tys. osób. W 1981 r. działacze i członkowie podjęli szereg działań m.in. w zakresie poprawy warunków socjalnych oraz realizacji celów związkowych. W tym czasie przeprowadzili trzy akcje strajkowe: 22 stycznia 1981 r., 27 marca 1981 r. oraz 6 sierpnia 1981 r.

– O historii „Solidarności” powinni pamiętać wszyscy Polacy – mówi pan Krzysztof, który dzisiaj oglądał wystawę. Jak mówi, pamięć w Ostrowcu o zdarzeniach sprzed 40 lat nadal jest żywa. Jak przyznaje, sam wśród znajomych ma związkowych działaczy, nie tylko z huty, ale np. PKS-u.
Ekspozycję można oglądać do 14 kwietnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkoki narciarskie. PŚ w Planicy. Piątkowy konkurs z tylko jedną serią
Następny artykułEMTEK GeForce RTX 3060 MIRACLE – karta graficzna z nietypowym wyglądem systemu chłodzenia a la plaster miodu