A A+ A++

Przedwczoraj w ręce uczniów klasy tenisa stołowego Szkoły Podstawowej numer 10 w Tarnobrzegu trafiła nowa książka autorstwa Iwony Rusek, z niezwykłymi ilustracjami Justyny Stoszek. Niebawem baśniową opowieść o Tarnobrzegu będzie można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz bibliotekach szkolnych.

Iwona Rusek jest  autorką scenariuszy i słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia, w tym dla najmłodszych radiosłuchaczy. Choć od lat mieszka w Warszawie, o Tarnobrzegu nigdy nie zapomniała, a jej wyjątkowy sentyment do małej ojczyzny oraz wspomnienia z okresu dzieciństwa nie raz znajdowały odzwierciedlenie w pisanych przez nią scenariuszach.

Autorka baśniowej publikacji jest także pomysłodawczynią i współorganizatorką I Festiwalu “Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza”, a jej kolejnym dziełem powstałym z miłości do rodzinnych stron jest publikacja dla dzieci “Baśń o Tarnobrzegu”.

“Kiedy byłam małą dziewczynką, moją wyobraźnię zaludniały baśniowe postaci z przeczytanych książek lub historii, które opowiadali mi Najbliżsi. Wierzyłam, że na Wianku, gdzie mieszkałam w dzieciństwie, żyją kosmate diabły, krasnoludki w czerwonych czapeczkach, a w Wiśle pływają najprawdziwsze syreny. (…) Napisałam więc baśń, która opowiada o powstaniu Tarnobrzega i ukazuje jego piękno oraz wyjątkowość, a mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym, dowodzi, że mają własną mitologię wraz z całym światem niezwykłych istot oraz fantastycznym bestiarium”  – pisze w przedmowie autorka.

Książka “Baśń o Tarnobrzegu” przyciąga treścią i zaskakuje ilustracjami, których autorką jest artystka sztuk wizualnych, absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Justyna Stoszek. Jak wspomina w rozmowie z “TN”, pomysł na wspólne wydanie publikacji dla dzieci zrodził się podczas współpracy z Iwoną Rusek przy innym projekcie.

– Wówczas tworzyłam wizualizację do spektaklu teatralnego. Iwona zwróciła na nie uwagę, a kiedy dowiedziała się, że ja także spędziłam dzieciństwo w Tarnobrzegu, opowiedziała mi o swoim pomyśle i zaprosiła do współpracy. Przeczytałam sam początek baśni. Jej opis lasu mnie zachwycił. Iwona z miłością wymieniała drzewa, ptaki. Później pojawiły się baśniowe postacie. Wtedy upewniłam się, że ja również chciałabym się w to zanurzyć – opowiada Justyna Stoszek.

Na płóciennej okładce, która stanowi fragment jednego z obrazów J. Stoszek, swoje miejsce znalazł także symbol serca lasowiackiego, charakterystyczny dla naszego regionu. Jak wspomina ilustratorka baśni, jest on znakiem rozpoznawczym i hołdem dla krzewionej lokalnie kultury lasowiackiej.

Wydawcą “Baśni o Tarnobrzegu” jest Miejska Biblioteka Publiczna, za opracowanie graficzne i redakcyjne publikacji odpowiada Wydawnictwo Samorządowe.

Barwnie ilustrowana pozycja, dedykowana najmłodszym mieszkańcom Tarnobrzega, wkrótce trafi do oddziałów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu oraz bibliotek szkolnych. Otrzymają ją również pierwszoklasiści podczas pasowania na ucznia, a w listopadzie baśń pojedzie do jednej z francuskich miejscowości, z którą tarnobrzeski magistrat zamierza nawiązać współpracę.

Fot. A. Busz, M. Gawlik

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEl. MŚ 2022. Jadon Sancho nie zagra w meczu z Polską
Następny artykułKs. Dall’Oglio laureatem Nagrody Odwagi