Nawet najlepsze mleko modyfikowane nie zastąpi mleka mamy. Światowa organizacja WHO zaleca, aby niemowlęta były karmione tylko piersią przez pierwsze 6 msc, życia. W okresie 6 miesięcy nie ma potrzeby dokarmiania czy podawania wody dziecku, mleko mamy zaspokaja jego głód i pragnienie w zupełności. Jak długo należy karmić dziecko piersią? Czy karmienie dwulatków ma sens? Podpowiadamy.
Jak długo karmić piersią?
Nie ma górnej granicy wieku, w jakiej trzeba zakończyć karmienie. WHO uznaje, że kontynuowanie karmienia powyżej drugiego roku życia sprzyja rozwojowi dziecka. Zatem kiedy skończyć karmić piersią? Decyzją należy tylko do was. Nie ma znaczenia czy zakończymy karmienie, lub będziemy je kontynuować, musimy pamiętać, aby między 17 a 26 tygodniem życia zacząć rozszerzać dietę naszego dziecka. Wprowadzenie do jadłospisu dziecka pokarmy stałe są bardzo ważne, ponieważ na pewnym etapie karmienie piersią staje się niewystarczające.
O ile karmienie dziecka rocznego nie jest żadną sensacją to karmienie dwulatków może wywoływać pytania dlaczego jeszcze nie odstawiamy dziecka od piersi. W wielu kręgach kulturowych mamy decydują się karmić tak długo jak dziecko tego potrzebuje. Nie decyduj o zakończeniu karmienia pod presją społeczeństwa, tylko dlatego, że ktoś twierdzi, że to “nie wypada”, jak najbardziej wypada. Decyzję podejmij tylko i wyłącznie w zgodzie sama, ze sobą, nie pozwól by ktokolwiek inny decydował za ciebie.
Zalety karmienia piersią;
Karmienie piersią to naturalny sposób na zaspokojenie potrzeb dziecka. Co więcej, światowa organizacja WHO twierdzi, że karmienie przynajmniej przez okres pierwszego roku życia dziecka to samo dobro, które ma duży wpływ nie tylko na rozwój dziecka, ale również na mamę.
Dzieci karmione piersią są lepiej rozwinięte pod względem fizjologicznym, intelektualnym i ruchowym. Karmienie piersią może uchronić dziecko przed wieloma infekcjami, i chorobami, takimi jak cukrzyca, otyłość w późniejszej fazie rozwoju, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów.
Mamy dzięki karmieniu piersią mniej odczuwają dolegliwości w trakcie połogu i szybciej dochodzą do stanu sprzed ciąży. Badania, które były przeprowadzane przez lata mówią, że kobiety, które karmią piersią rzadziej popadają w depresję poporodową, odsetek zachorowań na raka piersi jest mniejszy niż u kobiet, które nie karmiły piersią.
Naturalne karmienie piersią daje wiele pozytywów, nie tylko w aspekcie wygody, ale przede wszystkim ma właściwości prozdrowotne dla dziecka i matki. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://wiecejmleka.pl/.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS