A A+ A++

Każdy, kto chce wyznaczyć różnice wysokości pomiędzy punktami terenowymi, powinien zaopatrzyć się łatę pomiarową, inaczej zwaną niwelacyjną. Dzięki niej w łatwy sposób określimy pionową odległość od stopy łaty do punktu, który przechodzić będzie przez oś lunety niwelatora. Większość z nas może pomylić ją z poziomicą, jednakże im różnica polega na tym, że łatę można rozkładać, dzięki czemu zwiększymy jej długość nawet do 6 metrów.

Z jakich materiałów wykonane są łaty pomiarowe?

W związku z tym, że łaty pomiarowe wykorzystywane są w dużej mierze w terenie, dość często trzeba je przenosić, a co za tym idzie, istnieje ryzyko szybkiego uszkodzenia. Dlatego też musi być bardzo wytrzymała, a przy tym dostatecznie lekka. Producenci oferują więc urządzenie wykonane z wysokiej jakości stopów aluminium. Dodatkowo posiada specjalne profile wysuwane teleskopowo, dzięki czemu łatwo złożymy i rozłożymy łatę.

W obecnych czasach bez korzystania z łaty pomiarowej geodeci mieliby trudności z pomiarami. Dzięki charakterystycznej lekkości tego urządzenia może pracować z wieloma modelami niwelatorów. W ten oto sposób wszystkie wykonywane pomiary w terenie będą zarówno łatwe, jak i precyzyjne.

Na co zwrócić uwagę wybierając łaty pomiarowe?

W przypadku łaty pomiarowej nie tylko długość ma znaczenie. Warto również przyjrzeć się innym elementom, które w łatwy i przyjemny sposób pomogą nam w codziennej pracy z tym urządzeniem. Bez wątpienia pierwszym aspektem podczas wyboru łaty pomiarowej będzie materiał wykonania. Powinien być dostosowany do pracy w terenie, a co za tym idzie, musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Takim materiałem będzie na pewno aluminium, które wzmocnione jest po bokach tworzywem sztucznym.

Dobra łata powinna także mieć co najmniej dwie libelle, które odpowiadają za wyznaczenie pionu, bez konieczności użycia poziomicy. Często występują one na przeciwległych końcach, warto jednak poszukać i zainwestować w wersję z jedną dodatkową pośrodku. Żeby nasza praca była bardziej komfortowa, powinniśmy wybrać łatę pomiarową z rowkowaną powierzchnią, dzięki czemu zapewnimy sobie lepszy chwyt, zapobiegając w ten sposób wyślizgnięciu się jej z rąk.

Warto również zrezygnować z modelu, który posiada cienkie ścianki, gdyż częściej podatne są na wszelkie wgniecenia. W tym przypadku należy sięgnąć po narzędzie z jedną krawędzią fazowaną na kształt klina, dzięki czemu zwiększa swoją sztywność.

Długość łaty pomiarowej – czy ma znaczenie?

Obecnie na rynku producenci mają nam do zaoferowania trzy warianty długości łaty pomiarowej. Wśród nich znajdziemy:

  • Łaty pomiarowe o długości 2 metrów – jest to najkrótszy proponowany model łaty pomiarowej, ale za to bardzo poręczny. Pozwala na wykonywanie pomiarów na niewielkich powierzchniach lub gdy dłuższe urządzenie może pokazać błędne wymiary.
  • Łaty pomiarowe o długości 2,5 metra – różni się od poprzedniej łaty niewiele. Pół metra więcej nie sprawia jednak żadnych problemów podczas jej transportu.
  • Łaty pomiarowe o długości 4 metrów – najdłuższy model łaty pomiarowej. Stosuje się ją w pracy, gdzie wymagana jest dość wysoka precyzja. Niestety wadą jest jej rozmiar utrudniający transport. Zaletą natomiast jest to, iż w bardzo wielu sytuacjach jest niezastąpiona.

Szeroka oferta łat pomiarowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzym jest poziomica?
Następny artykułNarzędzia glazurnicze – czyli jakie?