A A+ A++
Warszawa, 17.03.2020. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT podchodzi do lądowania na warszawskim lotnisku Okęcie, 17 bm. Jak poinformował rzecznik narodowego przewoźnika, od niedzieli już 4 tysiące Polaków wróciło do domu dzięki operacji LOTdoDomu. (amb) PAP/Mateusz Marek

Do 13 stycznia 2021 r. ma obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – napisano w projekcie rozporządzenia rządu. Obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów utraci moc 6 stycznia br.

“W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego” – czytamy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, które ukazało się we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczonym na stronie BIP.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich rejestrów i ewidencji, lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów “wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”.

Zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.; wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Jak dodano, aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 6 stycznia 2021 r.

“Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie” – czytamy.

Zgodnie z projektem, rozporządzenie ma obowiązywać do końca dnia 13 stycznia 2021 r.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister infrastruktury Marcin Horała. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTour de Ski: Diggins wygrała bieg na 10 km, Marcisz na 23. miejscu
Następny artykułCzterech kierowców pijanych, a sześciu bez prawa jazdy. Gdańska policja podsumowała pierwszy w tym roku weekend