A A+ A++

Rząd bierze się za pytania egzaminacyjne na prawo jazdy. Zaproponowana właśnie nowelizacja przepisów skutkować ma lepszym nadzorem nad ich tworzeniem. Chodzi o to, by uniknąć wpadek i błędów w państwowej bazie pytań, które mogą rzutować na wynikach egzaminów.

21 października w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie “komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych”. Przypominamy, że za opracowanie pytań egzaminacyjnych odpowiada w Polsce komisja powołana i nadzorowana przez Ministra Infrastruktury.

Po co zmiany w pytaniach na prawo jazdy?

Chodzi o dostosowanie rozporządzenia do zmian w Ustawie o kierujących pojazdami. Przykładowo zmiany w ust. 6-9 w art. 57 Ustawy o kierujących pojazdami powodują uchylenie możliwości umieszczania w katalogu pytań scenariuszy, wizualizacji i opisów do pytań przekazywanych przez podmioty zewnętrzne i prywatne.

Ponadto projekt uwzględnia też rozszerzenie katalogów pytań egzaminacyjnych o pytania stosowane również na testach kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 39b ust. 3 Ustawy o transporcie drogowym.

Mówiąc wprost – zniknąć ma możliwość zlecenia opracowania pytań przez osoby spoza komisji, a chętni ubiegający się o prawo jazdy kategorii C lub D mogą się spodziewać nowych pytań, które do tej pory występowały jedynie w ramach testów kwalifikacji zawodowej.

Kto tworzy pytania na prawo jazdy?

W dokumencie czytamy m.in., że komisja opracowująca pytania na prawo jazdy składać ma się z 31 członków. Chodzi o:

  • 6 osób posiadających uprawnienia egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D albo A, B i C, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w przeprowadzaniu egzaminów państwowych,
  • 6 osób posiadających uprawnienia instruktora, w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D albo A, B i C, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w szkoleniu osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • 3 osoby posiadające uprawnienia instruktora techniki jazdy w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D od co najmniej trzech lat,
  • 5 osób będących również specjalistami co najmniej w zakresie ruchu drogowego, bezpieczeństwa ruchu drogowego lub transportu drogowego, posiadających doświadczenie w kierowaniu pojazdem.

Mowa jest również o innych specjalistac … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzekazał smutne wieści. Głos zabrała również Dowbor
Następny artykułKierowca potrącił dwóch policjantów. Po wejściu do mieszkania pasażera okazało się, że on też nie uniknie odpowiedzialności