Długoterminowy wynajem samochodu to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania aut dla firm i osób prywatnych. Niski koszt, atrakcyjne, nowoczesne pojazdy i wygoda tego rozwiązania sprawiają, że w niektórych krajach zachodnich aż 80% służbowych aut stanowią te w wynajmie długoterminowym. W Polsce ten rynek również rozwija się bardzo dynamicznie, warto więc dokładnie mu się przyjrzeć i sprawdzić, czy to się opłaca.
Podziel się
(Materiały prasowe)
Na czym polega długoterminowy wynajem samochodu?
Długoterminowy wynajem aut na firmę czy dla osób fizycznych to nic innego jak forma leasingu operacyjnego bez wykupienia samochodu na koniec trwania umowy.
To wygodna forma finansowania aut służbowych i prywatnych. Leasing poszerzony jest bowiem o usługi serwisowe, administracyjne czy księgowe. Firma wynajmująca obliguje się więc do kompleksowej obsługi w zakresie napraw, przeglądów okresowych, wykupienia polisy AC i OC itp. Jedynym obowiązkiem osoby wynajmującej pozostaje regularne opłacanie ustalonych rat miesięcznych.
Wynajem długoterminowy czy leasing — co wybrać?
Odpowiedź na pytanie o to, co jest korzystniejsze — tradycyjny leasing, czy długoterminowy wynajem aut — wcale nie jest taka prosta. Wiele zależy tutaj od planów, priorytetów i potrzeb użytkownika samochodu.
Wynajem długoterminowy samochodów ceniony jest przede wszystkim za większą przewidywalność wydatków i komfort. Klient ma stałą miesięczną stawkę do zapłaty i nie musi martwić się np. o koszty ewentualnych napraw czy podwyżki ubezpieczeń — te pokrywa firma wynajmująca.
Oczywiście wynajem długoterminowy, w przeciwieństwie do tradycyjnego leasingu, nie kończy się wykupem auta na własność, co dla wielu osób jest minusem. Z drugiej strony większość wypożyczalni regularnie wymienia swoją flotę, więc mamy pewność, że po 3 czy 5 latach wynajmu dostaniemy do użytkowania zupełnie nowe i w pełni sprawne auto. Nie będziemy musieli się też martwić o sprzedaż starego samochodu.
Długoterminowy wynajem daje też znacznie większą swobodę. Pozwala na elastyczne dostosowanie floty do aktualnych potrzeb, co ma znaczenie przede wszystkim dla firm. W przypadku rozwoju przedsiębiorstwa możemy po prostu wynająć kolejne pojazdy bez ponoszenia wysokich kosztów. Natomiast w przypadku redukcji etatów nie zostajemy z rozbudowaną flotą, którą trzeba sprzedać na rynku wtórnym.
Okazuje się również, że wedle wyliczeń wynajem długoterminowy samochodu jest tańszy od leasingu branego na ten sam okres. Kalkulacje te uwzględniają wszystkie koszty finansowania auta, w tym koszty serwisowania, ubezpieczenie, a także cenę wykupu i późniejszej odsprzedaży pojazdu branego w leasing.
Największe zalety długoterminowego wynajmu samochodu
Wynajem długoterminowy samochodów to stosunkowo nowa forma finansowania i użytkowania aut przez firmy i osoby prywatne. Nie wszyscy jeszcze znają wszystkie zalety tego rozwiązania, a należą do nich:
- Stały, przewidywalny koszt miesięczny.
Ustalona na początku rata jest stała i obowiązuje przez cały okres trwania umowy. Jedynym dodatkowym kosztem eksploatacyjnym jest paliwo. Oznacza to, że całkowity miesięczny wydatek na samochód jest łatwy do przewidzenia.
- Kompleksowa obsługa.
W ramach comiesięcznej opłaty jest również obsługa serwisowa, administracyjna i księgowa. Wypożyczalnia aut zajmuje się m.in. przeglądami, wymianą opon i oleju, naprawami czy ubezpieczeniami. To dla klienta niezwykła wygoda, ponieważ nie musi tracić czasu ani pieniędzy na te sprawy.
- Brak wpłaty własnej.
Klient nie musi uiszczać żadnej wpłaty własnej na start wynajmu długoterminowego poza normalną pierwszą ratą. Dzięki temu firmy mogą bezproblemowo rozszerzać swoją flotę bez ponoszenia wysokich kosztów początkowych.
- Szeroka oferta nowoczesnych samochodów.
Dobre wypożyczalnie samochodów dbają o wysoką jakość i doskonały stan techniczny swojej floty, a także o duży wybór marek i modeli. Doskonałym przykładem jest reginatour.pl, która w swojej ofercie ma osobowe, osobowo-dostawcze i dostawcze auta renomowanych producentów. Dzięki rozbudowanej flocie każdy klient znajdzie auto idealne dla siebie i dopasowane do swoich potrzeb.
- Korzyści podatkowe.
Całą ratę za długoterminowy wynajem aut można wpisać w koszty uzyskania przychodów, co pozwala na odpisanie tej kwoty od podatku.
Wynajem długoterminowy na firmę i dla osób prywatnych
Wynajem długoterminowy samochodów osobowych i dostawczych niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich niskie, stałe koszty, pełna obsługa, która zapewnia wygodę użytkowania i zwalnia klienta z wielu obowiązków oraz nowoczesne, rozbudowane floty wypożyczalni.
Przy tak atrakcyjnych ofertach nie ma się co dziwić, że ta forma finansowania samochodu zyskuje on coraz większą popularność. Wynajem długoterminowy dla firm to dodatkowe korzyści podatkowe i finansowe czy możliwość łatwego zarządzania całą flotą i dopasowania jej do aktualnej wielkości oraz potrzeb firmy.
Jednak taką formę finansowania auta coraz częściej stosują również osoby prywatne. Z długoterminowego wynajmu samochodu dla osób fizycznych chętnie korzystają młodzi ludzie, którzy chcą jeździć nowymi samochodami bez zawracania sobie głowy serwisem czy późniejszą odsprzedażą na rynku wtórnym. Pokolenie millenialsów chce, żeby wszystko odbywało się szybko i bez dodatkowych formalności, a długoterminowy wynajem im to zapewnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS