A A+ A++

Aktualnie znamy 118 pierwiastków, wśród których tylko 22 to niemetale. Dlaczego to właśnie złoto stało się pierwszą międzynarodową walutą, a kraje do dziś posiadają jego rezerwy, które są systematycznie uzupełniane?

Dlaczego złoto jest cenne?

Złoto jest metalem szlachetnym. Do tej grupy zaliczyć można platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę) i tylko kilka miedziowców – złoto, srebro, a także – w zależności od klasyfikacji – ren i rtęć.

Metale szlachetne w bardzo małym stopniu reagują z innymi pierwiastkami. Nie ulegają korozji, nie roztwarzają się w kwasach, są odporne na stężony kwas solny i inne kwasy beztlenowe, a także nie wchodzą w reakcję z wodą w dowolnym stanie skupienia. W przyrodzie występują w rodzimej postaci, ponieważ posiadają niską reaktywność chemiczną. To cechy, które wpływają na dużą wartość metali szlachetnych.

Dlaczego akurat złoto cieszy się największą popularnością? Posiada charakterystyczną żółtą barwę, przez co łatwo jest je odróżnić od innych metali. Posiada najlepszą ciągliwość i kowalność spośród wszystkich metali szlachetnych, dzięki czemu pozwala na zaawansowaną obróbkę w branży jubilerskiej. Jednocześnie charakteryzuje się odpornością na większość procesów chemicznych, w tym rdzę i czernienie. Jest podatne na uszkodzenia fizyczne, dlatego przy produkcji biżuterii miesza się je z innymi metalami. Występuje w każdej części świata, ale jest jednocześnie na tyle rzadkie, że jego wydobycie nie jest łatwe.

Ze względu na powyższe właściwości, złoto szybko stało się środkiem płatniczym stosowanym na całym świecie – jako biżuteria, sztabki i złote monety. Z czasem zastąpiono je monetami i banknotami emitowanymi przez banki centralne, które nie są wykonane z cennych metali szlachetnych, a ich wartość opiera się na ustaleniach władzy danego kraju. Wartość dzisiejszych walut jest uzależniona od stanu gospodarki, inflacji, kryzysów, konfliktów, a także wartości innych walut.

Dlaczego złoto drożeje?

Złoto najczęściej drożeje wtedy, gdy spada wartość innych walut (przede wszystkim dolara amerykańskiego) i akcji. Przyczynami są m.in. kryzysy ekonomiczne, konflikty zbrojne, epidemie lub kataklizmy. Obserwując sytuację na rynku, można stwierdzić, że wartość złota w dłuższym okresie czasu wzrasta, pomimo chwilowych wahań.

Przeczytaj też: Jakie czynniki wpływają na cenę złota inwestycyjnego?

Na rosnącą cenę złota wpływają też rosnące koszty wydobycia i zapotrzebowanie na ten kruszec – poza celami inwestycyjnymi i biżuterią, wykorzystuje się go też w podzespołach urządzeń elektronicznych, których z roku na rok produkuje się coraz więcej.

Złoto regularnie kupowane jest przez banki centralne w takim samym celu, w jakim robią to inwestorzy – chodzi o dywersyfikację oszczędności i zabezpieczenie ich przed inflacją. Na koniec 2020 roku rezerwy złota NBP wynosiły 228,7 ton i stanowiły 7,5% wszystkich aktywów, w 2021 roku zasoby zwiększyły się o 2 tony, a w najbliższych latach planowane jest dokupienie nawet 100 ton złota. Więcej informacji o światowych rezerwach złota znajdziesz w naszym artykule “Światowe rezerwy złota – ile kruszcu magazynowane jest w skarbcach banków centralnych?”.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto ma wartość samo z siebie. Nie da się wyprodukować go więcej zwiększając w ten sposób ilość dostępną na rynku i manipulując jego wartością. Z tego powodu złoto cały czas jest dobrą inwestycją, która pozwala na dywersyfikację i zabezpieczenie majątku przed inflacją. Obecnie złoto inwestycyjne występuje w postaci sztabek lub monet bulionowych.

Kraje przechowują część rezerw walutowych w złocie, aby dywersyfikować aktywa i zabezpieczać finanse państwa przed ujemnymi stopami procentowymi.

Do powodów, dla których warto inwestować w złoto należą m.in.:

  • Ograniczona podaż na rynku – w połączeniu z rosnącym popytem sprawia, że wartość złota długoterminowo prawdopodobnie będzie rosła. Właśnie tak zachowywał się kurs złota w ostatnich kilkudziesięciu latach.
  • Zabezpieczenie kapitału przed spadkiem wartości – historycznie złoto zyskiwało na wartości podczas pęknięcia bańki internetowej w 2001 roku, kryzysu finansowego z 2008 roku, a także pandemii COVID-19 w 2020 roku.
  • Dostępność i elastyczność – złoto można kupować w dowolnym terminie i w cenie dostosowanej do możliwości finansowych. Na rynku dostępne są sztabki o wadze 1 grama, których koszt to kilkaset złotych. Duży wybór panuje też na rynku monet bulionowych.
  • Płynność przy sprzedaży – historia pokazuje, że chętnych na zakup złota nie brakuje niezależnie od sytuacji gospodarczej.
  • Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – wszystkich oszczędności nigdy nie powinno się wkładać w jedno aktywo. Niezależnie od tego czy inwestujesz w akcje, obligacje, nieruchomości lub kryptowaluty, to Twój portfel inwestycyjny powinien być zabezpieczony złotem.
  • Zwolnienie z podatku VAT – do zakupionego złota nie dolicza się podatku VAT, a jego sprzedaż jest zwolniona z podatku dochodowego i zysków kapitałowych (podatek Belki) w przypadku sprzedaży po 6 miesiącach od zakupu.
  • Niezależność od technologii – w przeciwieństwie do kryptowalut lub kontraktów ETF, posiadanie fizycznego złota nie jest narażone na cyberataki i awarie technologii. Jego posiadanie jest też bardziej anonimowe.
  • Łatwość zakupu – złoto inwestycyjne można bezpiecznie kupować całkowicie przez internet. Wystarczy skorzystać z oferty sprawdzonego, autoryzowanego dystrybutora takiego jak GoldBroker.pl. W ten sposób zyskujesz pewność, że kupujesz oryginalny, nowy i certyfikowany produkt.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/dlaczego-zloto-jest-cenne/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLubelskie: mniej zwolnień lekarskich
Następny artykułPijany kierowca ciężarówki wjechał w 31 aut i budynek. “To jak pole bitwy”