Ciąża to czas, kiedy zapotrzebowanie organizmu kobiety na określone składniki mineralne oraz witaminy wzrasta. Jednym z kluczowych składników, wpływających na prawidłowy rozwój płodu jest kwas foliowy. Jednak to nie wszystko. Jakie są zalecane witaminy dla kobiet w ciąży?
Co powinna przyjmować kobieta w czasie ciąży?
Suplementacja w okresie ciąży zalecana jest każdej ciężarnej kobiecie. Ważny jest dobór suplementu diety, który ma w składzie kluczowe składniki odżywcze dla właściwego rozwoju płodu oraz przebiegu ciąży.
Wybierając witaminy dla kobiet w ciąży, należy zwrócić uwagę także na zawartość określonych składników mineralnych i witamin w zalecanej porcji na dobę. Skład przyjmowanego przez ciężarną preparatu powinien być zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Na jakie substancje należy zwrócić szczególną uwagę?
- Kwas foliowy – suplementacja witaminy B9 zalecana jest przez cały okres ciąży oraz w okresie laktacji.
- Witamina D – zapotrzebowanie w ciąży na tę witaminę bardzo łatwo można ustalić, przeprowadzając pomiar tego związku z surowicy.
- Jod – zapotrzebowanie na jod to od 150 do 200 mcg na dobę dla kobiet, których tarczyca funkcjonuje prawidłowo. W przypadku problemów z tarczycą dawka jodu dobierana jest indywidualnie.
- Żelazo – ten składnik mineralny powinien zostać uwzględniony u kobiet z niedoborem żelaza. W przypadku, kiedy wyniki krwi są prawidłowe, nie trzeba go przyjmować.
- Kwas DHA – należy przyjmować co najmniej 200 mg od początku do końca ciąży.
Czym grożą niedobory witamin w ciąży?
Niedobory konkretnych składników odżywczych w trakcie ciąży mogą źle wpływać na jej przebieg, jak również zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Podstawą prawidłowego odżywiania kobiet w ciąży powinna być zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Jednak zwiększające się zapotrzebowanie na konkretne witaminy i składniki mineralne powoduje, że trudno będzie je pokryć, stosując tylko odpowiednią dietę. Suplementacja w tym okresie ma na celu pokrycie wymaganego zapotrzebowania na daje składniki.
Niedobór jodu w ciąży
Prawidłowy rozwój dziecka może zakłócać także niedobór jodu. Wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia upośledzenia umysłowego u dziecka. Wyższe jest również prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń słuchu i poronienia. Suplementacja jodu zalecana jest także ze względu na prawidłowy rozwój tarczycy u dziecka. Wysoki niedobór jodu w organizmie matki może prowadzić do niedoczynności tarczycy.
Niedobór kwasu foliowego w ciąży
Niedobór witaminy B9 powoduje zwiększenie ryzyka wad cewy nerwowej, jak również układu moczowego oraz serca. Zbyt mała podaż tego związku w trakcie ciąży może też przyczynić się do wystąpienia zakrzepicy oraz poronienia.
Niedobór witaminy D w ciąży
Zbyt niska podaż witaminy D u kobiet może powodować problemy z zapłodnieniem. Niedobory tej witaminy mogą też zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, a także urodzenia dziecka z niską masą ciała.
Każda kobieta w ciąży powinna sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety, które pokryją zapotrzebowanie na składniki odżywcze zarówno matki, jak i dziecka. Co więcej, przyjmowanie takiego preparatu jest w stanie uchronić dziecko przed wystąpieniem wad i schorzeń. Wybór odpowiedniego suplementu diety dla kobiet w ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS