Od 1 czerwca m.in. banki mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. To oznacza, że jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu, czy pożyczki na cudze dane. – Najłatwiej zrobić to przez aplikację mObywatel, ale można także w serwisie internetowym oraz bezpośrednio w urzędzie gminy – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć.
Oszustwa związane z wyłudzeniem danych stają się coraz częstsze. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, do takich incydentów dochodzi średnio co 40 minut. – Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, można skorzystać między innymi z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób, żeby to zrobić. Swój PESEL można zastrzec również w urzędzie gminy lub w serwisie mObywatel – przekazuje resort.
To ma szczególne znaczenie teraz, ponieważ wraz z nadejściem nowego miesiąca instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek weryfikacji numeru PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. Nawet jeśli udzielą kredytu, nie będą mogły dochodzić roszczeń wobec ofiary przestępstwa, jeśli numer PESEL jest zastrzeżony. Notariusze oraz operatorzy telekomunikacyjni również będą sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony.
– Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. Warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM – informuje resort cyfryzacji.
Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może: pójść do lekarza, zrealizować receptę, kupić bilety lotnicze, załatwić sprawę w urzędzie, głosować w wyborach.
Więcej TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS