Położona w południowo-wschodniej Europie Bułgaria jest krajem, który słusznie przywodzi na myśl wakacje pełne pięknych widoków i piaszczystych plaż. Tymczasem kraj, który w 2007 roku wstąpił do Unii Europejskiej, ma do zaoferowania sporo polskim przedsiębiorcom. Dlaczego warto założyć spółkę w Bułgarii, jak przebiega ten proces i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Jakie są zalety założenia spółki w Bułgarii?
Bułgaria to kraj oferujący bardzo niskie stawki podatkowe oraz szereg dodatkowych udogodnień dla przedsiębiorców, dlatego stanowi atrakcyjną alternatywę dla wielu państw zachodnich, w których przepisy dotyczące zakładania spółek są bardzo restrykcyjne. Bułgarski system prawny tylko w niewielkim stopniu różni się od tego polskiego, a przez niewielką odległość między dwoma państwami można bez problemu uzasadnić rynkowo przeniesienie biznesu na teren tego kraju i to bez naruszania klauzuli o unikaniu opodatkowania. Ponadto Bułgaria słynie z tanich nieruchomości, pięknych apartamentów na wynajem czy też możliwości inwestowania w zyskowne winnice.
Podatki w Bułgarii – co warto wiedzieć?
Stawka podatku dochodowego w Bułgarii wynosi 10 procent i dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. W przypadku podatku VAT stawka podstawowa wynosi 20 procent, ale na niektóre towary i usługi przewidziana jest obniżona stawka wynosząca 9 lub 0 procent, a ponadto do kwoty 25 tysięcy euro funkcjonuje podatkowe zwolnienie właśnie z tego podatku. Nie bez znaczenia jest fakt, że w Bułgarii ustalono niezmienny kurs miejscowej waluty do euro, a wynosi on 1 euro – 1,96 lewa.
Jak założyć spółkę w Bułgarii?
Założenie spółki w Bułgarii to propozycja dla osób, które z różnych względów chcą rozwijać swój biznes poza mainstreamem, a jednocześnie zależy im na bezpieczeństwie wynikającym z ustawodawstwa Unii Europejskiej. Jedną z najbardziej korzystnych form prowadzenia własnego biznesu w tym kraju to https://ltd-solutions.pl/spolki-zagraniczne/bulgaria/, a rejestracja takiej spółki wymaga dyrektora oraz jednego wspólnika, przy czym żaden z nich nie musi posiadać obywatelstwa bułgarskiego czy nawet być rezydentem tego kraju.
Minimalny kapitał to kwota 1 euro, która musi zostać wpłacona na rachunek bankowy w bułgarskim banku, a sam protokół założycielski musi zostać podpisany w języku bułgarskim. Wielką zaletą tego rozwiązania jest fakt, że udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania, ponieważ spółka jest ograniczona do wielkości wpłat pokrywających kapitał zakładowy spółki.
Należy też pamiętać o tym, że do 31 marca każdego roku koniecznie trzeba złożyć sprawozdanie finansowe do bułgarskiego rejestru handlowego. Alternatywą dla zakładania spółki w Bułgarii od podstaw jest zakup gotowej spółki, która została założona parę miesięcy lub nawet parę lat wcześniej. Warto wówczas skorzystać z ofert sprawdzonych i pewnych firm, które cieszą się dobrą reputacją. Dzięki zakupowi gotowej spółki można uniknąć wszelkich formalności i praktycznie z dnia na dzień mieć do dyspozycji gotowy do działania podmiot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS