A A+ A++

Fundusze ETF to ciekawa alternatywa dla rynku walutowego, otwartych funduszy inwestycyjnych czy klasycznej grze na giełdowych akcjach. Jakie są zalety Funduszy ETF? Czym zyskują przewagę nad konkurencją? Czy są warte umieszczenia ich w naszych portfelach inwestycyjnych?

Dlaczego inwestować w Fundusze ETF?

Fundusze ETF mają wiele zalet i pozytywnych cech, przez które zyskały spore grono wiernych fanów. Głównym ich atutem jest dostępność. ETF-y można łatwo i szybko kupić, są notowane na giełdzie, a ich zakup umożliwia każdy dom maklerski.

Fundusze ETF są także bardzo płynnymi papierami. Oprócz ich szerokiej dostępności na otwartym rynku są wspomagane przez animatorów rynku, wystawiających regularne zlecenia kupna i sprzedaży, dzięki czemu często zmieniają właścicieli. Udział certyfikatów Funduszy ETF bierze udział w notowaniach ciągłych, przez co ich wycena odbywa się na bieżąco i po takich cenach możliwe są transakcje nimi.

ETF to dywersyfikacja sama w sobie. Zamiast kupować akcje kilku różnorodnych spółek, wystarczy kupić dobry ETF, która składa się właśnie z odmiennych papierów. Gorsze wyniki jedne spółki niekoniecznie muszą wpłynąć na cały portfel, dlatego z automatu mamy tutaj zachowaną tak często powtarzaną dywersyfikację.

ETF-y pełne plusów

Fundusze ETF są też tańsze niż jednostki uczestnictwa w FIO czy FIZ. Zamiast opłat rzędu 0,9 – 4,0%, mieszczą się one w granicach 0,15-0,45%, chociaż można znaleźć jeszcze tańsze. Niższe koszty to zdecydowanie plus na korzyść ETF-ów.

ETF to ogromne możliwości inwestycyjne. Decydując się na zagraniczne Fundusze typu ETF, możemy inwestować w spółki sektorowe, surowcowe czy po prostu odwzorowujące dany indeks. ETF-y cechuje też duża przejrzystość. Mechanika ich działania zbliżona jest do akcji, a mnóstwo danych takich jak wysokość obrotu, spready czy oferty kupna/sprzedaży są powszechnie dostępne.

Inwestowanie w akcje wiąże się też z dywidendami. W przypadku ETF są dwie drogi „dywidendowa”. W jednej z nich właściciele jednostek funduszu z wypłaconych dywidend otrzymają swoją część (od której będą musiały odprowadzić podatek od zysków kapitałowych). Drugą stroną medalu jest reinwestycja tych środków przez zarządzających funduszami ujęcie ich w wartości aktywów netto funduszu (NAV). Ta opcja pozwoli na optymalizację podatkową dla inwestora i może korzystnie wpłynąć na stopę zwrotu z inwestycji.

Na koniec warto wspomnieć o sporej oszczędności czasu. Poszukiwanie i analizowanie spółek do portfela inwestycyjnego może zająć wiele godzin. W przypadku Funduszy ETF wystarczą ogólne informacje o gospodarce, branży czy aktualnym trendzie, bez szczegółowego wchodzenia w wyniki spółek wchodzących w skład funduszu.

Jak widać Fundusze ETF mają sporo zalet i można je uznać za jeden z lepszych produktów inwestycyjnych współczesnego świata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRalf: testy Russella z Mercedesem potwierdzają, że będzie dla nich jeździł
Następny artykułXiaomi szykuje telewizory OLED skierowane do graczy