A A+ A++

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestowanie w akcje polega na zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. Warto podkreślić, że można to robić zarówno w perspektywie krótkoterminowej (spekulacja), jak i długoterminowej. Oba przypadki znacznie się różnią, ponieważ spekulacja opiera się na analizie technicznej oraz wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych. Długoterminowe inwestowanie w akcje wykorzystuje natomiast analizę fundamentalną, a inwestor w niektórych przypadkach może liczyć również na dywidendę, która powiększa stopę zwrotu. Co więcej, może ona być zarówno wypłacana, jak i reinwestowana.

Jak zacząć inwestować w akcje?

Warto mieć świadomość, że inwestowanie w akcje jest ogólnodostępne. Wymaga bowiem wyłącznie posiadania odpowiedniego rachunku maklerskiego, którego zasilenie umożliwia zakup akcji. Konto maklerskie należy otworzyć u brokera, którego odpowiedni wybór jest bardzo istotny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że uzależnione są od niego możliwości inwestycyjne, ponieważ broker może udostępniać nie tylko inwestowanie w akcje GPW, ale również wielu innych światowych giełd. Wybierając konkretną ofertę należy zwrócić uwagę również na inne aspekty. Zostało to przedstawione w artykule opisującym mechanizm wyboru brokera.

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Jak wspomniano we wstępie inwestowanie w akcje pozwala osiągnąć zdecydowanie wyższą stopę zwrotu niż większość depozytów bankowych. W efekcie inwestor nie tylko chroni kapitał przed inflacją, ale również go pomnaża. Warto jednak zdawać sobie sprawę ze związanego z tym ryzyka, w związku z czym należy określić konkretny cel inwestycyjny oraz przyjąć odpowiednią strategię. Równie ważne jest także trzymanie się jej, a także systematyczne zdobywanie doświadczenia i nowej wiedzy. Dlaczego jeszcze warto inwestować w akcje? Przede wszystkim ze względu na dywersyfikację portfela, o której powinien pamiętać każdy inwestor.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje jest szansą na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu. Należy jednak pamiętać o istniejącym ryzyku, a co za tym idzie podejmować przemyślane decyzje, które są poparte odpowiednią analizą.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegnickie fontanny zaczną grać 29 kwietnia
Następny artykułViktor Orban jedzie w pierwszą podróż oficjalną po wyborach