Czy po wprowadzeniu nowych leków na otyłość w USA, liczba operacji bariatrycznych zmniejszyła się? Leki te są analogami hormonu GLP-1 i wpływają na utratę masy ciała, co może prowadzić do tego, że mniej osób decyduje się na operacje, jak pokazuje raport opublikowany w „JAMA Network Open”.
Mniej operacji bariatrycznych po wprowadzeniu leków GLP-1?
Analizy przeprowadzone przez naukowców z Mass General Brigham oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health i Brown School of Public Health wykazały, że stosowanie leków GLP-1 w leczeniu otyłości wzrosło ponad dwukrotnie w latach 2022–2023. W tym samym czasie liczba operacji bariatrycznych, mających na celu redukcję masy ciała, spadła o jedną czwartą.
A.Niedzielski: wkrótce ruszy kompleksowa opieka bariatryczna
Wyniki badania dotyczącego stosowania leków na otyłość
Badanie, które objęło dużą grupę pacjentów z chorobą otyłościową (bez cukrzycy) z prywatnym ubezpieczeniem, pokazało, że stosowanie agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA), takich jak semaglutyd (Ozempic, Wegovy), znacznie wzrosło. W latach 2022–2023 ich użycie zwiększyło się o 132,6 proc., z 1,89 do 4,41 na 1000 pacjentów. W tym samym czasie liczba pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną, spadła o 25,6 proc. (z 0,22 do 0,16 na 1000 pacjentów).
Warto zauważyć, że tylko 6 proc. pacjentów z otyłością w badanej grupie otrzymywało leki GLP-1 lub było poddawanych operacjom. To sugeruje, że wiele osób z otyłością mogłoby skorzystać z takiego leczenia.
– Nasze badanie dostarcza jednego z pierwszych krajowych szacunków spadku wykorzystania bariatrycznej chirurgii metabolicznej wśród pacjentów ubezpieczonych prywatnie, odpowiadającego rosnącemu wykorzystaniu leków GLP-1 RA — powiedział starszy autor Thomas C. Tsai, MD, MPH, chirurg metaboliczny bariatryczny w Departamencie Chirurgii w Brigham and Women’s Hospital.
Dlaczego zwlekamy z leczeniem otyłości?
Wnioski z badania dotyczącego leczenia otyłości
Badanie ujawniło, że wśród pacjentów z otyłością, aż 94,7 proc. nie otrzymało żadnej formy leczenia w analizowanym okresie. Tylko 5,0 proc. pacjentów stosowało leki GLP-1 RA, a zaledwie 0,3 proc. przeszło operację. Warto dodać, że pacjenci, którzy zdecydowali się na operację, mieli zazwyczaj bardziej skomplikowane problemy zdrowotne niż ci, którzy przyjmowali leki GLP-1.
– Na razie metaboliczna chirurgia bariatryczna, pozostaje najskuteczniejszym i najtrwalszym leczeniem otyłości. Działania krajowe powinny skupić się na poprawie dostępu do leczenia otyłości — czy to farmakologicznego, czy chirurgicznego — aby zapewnić pacjentom optymalną opiekę – powiedział Thomas C. Tsai, który jest również adiunktem chirurgii w Harvard Medical School i adiunktem polityki zdrowotnej i zarządzania w Harvard T.H Chan School of Public Health.
Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko raka
Wyzwania związane z leczeniem otyłości za pomocą GLP-1 RA
Thomas C. Tsai zauważa, że leki GLP-1 RA mogą skutecznie leczyć otyłość oraz związane z nią schorzenia, takie jak cukrzyca. Jednak ich stosowanie napotyka na kilka istotnych przeszkód. Po pierwsze, wysokie koszty leczenia mogą być barierą dla wielu pacjentów. Po drugie, ograniczona dostępność tych leków sprawia, że nie każdy, kto ich potrzebuje, może je otrzymać. Dodatkowo, działania niepożądane, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, mogą prowadzić do przerwania terapii. To z kolei może skutkować późniejszym wzrostem masy ciała, co podkreśla potrzebę skuteczniejszych strategii leczenia otyłości.
– Ponieważ pacjenci z otyłością coraz częściej polegają na GLP-1 zamiast interwencji chirurgicznej, potrzebne są dalsze badania w celu oceny wpływu zmiany z leczenia otyłości z chirurgicznego na farmakologiczne na długoterminowe wyniki leczenia. W związku ze spadkiem wykorzystania metabolicznej chirurgii bariatrycznej w kraju i potencjalnym zamknięciem programów chirurgii bariatrycznej istnieje obawa, że dostęp do kompleksowego, wielodyscyplinarnego leczenia otyłości obejmującego interwencje farmakologiczne, endoskopowe lub chirurgiczne może stać się bardziej ograniczony – dodał.
Wyniki te podkreślają również możliwość dalszego rozszerzenia stosowania leczenia chirurgicznego i farmakologicznego otyłości i powiązanych z nią chorób współistniejących.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS