A A+ A++

Paradoks Fermiego od zawsze stawiał przed naukowcami oraz miłośnikami astronomii zagadkę: skoro we Wszechświecie znajduje się mnóstwo gwiazd oraz egzoplanet, dlaczego ciągle nie udało się nawiązać kontaktu z zaawansowanymi cywilizacjami obcych? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, nowe badania przeprowadzone przez Elio Quirogę, profesora z Universidad Atlantica w Hiszpanii, wprowadzają koncepcję tak zwanego “świata akwariów”. Koncepcja ta proponuje, że obce cywilizacje mogą być bardzo inteligentne, ale równocześnie niemożliwe do osiągnięcia z powodu fizycznych ograniczeń ich planet.

W swoim artykule Quiroga przedstawia kilka scenariuszy, które mogą tłumaczyć, dlaczego te inteligentne formy życia nie są w stanie z nami się skontaktować. Jednym z nich jest istnienie planet o dużej masie, pieczętujących swoich mieszkańców ogromną siłą grawitacyjną, uniemożliwiającą im opuszczenie własnej planety. Na takich planetach, prędkość ucieczki – tj. prędkość konieczna do przełamania grawitacji planety – jest na tyle wysoka, że rozwój technologii pozwalającej na podróże w kosmos stanowi nieprzekraczalną barierę.

Drugim, równie fascynującym przypadkiem jest hipoteza planet oceanicznych, na których budowa elektrycznych urządzeń telekomunikacyjnych mogłaby okazać się niemożliwa z powodu niwelujących właściwości wody. W takich światach komunikacja mogłaby opierać się na sygnałach dźwiękowych, które naturalnie rozchodziłyby się na dużych dystansach pod wodą, nie wymagając przy tym użycia skomplikowanego sprzętu. Teoria Quirogi opisuje również ekosystemy planet, które ze względów naturalnych (np. przez obecność gęstych chmur) nie wspierają idei eksploracji kosmicznej, nawet jeśli teoretycznie mogłyby rozwijać technologie w tym kierunku.

Artykuł Quirogi niesie ze sobą przypomnienie o skomplikowanych i nieoczywistych czynnikach mogących wpływać na ewentualną komunikację z zaawansowanymi cywilizacjami pozaziemskimi. Badania te, choć oparte na hipotetycznych założeniach, rzucają nowe światło na możliwe przyczyny kosmicznej ciszy, z jaką mierzymy się podczas poszukiwań sygnałów od obcych cywilizacji.

Dr Seth Shostak, znany astronom z Instytutu SETI, podkreśla, że podczas rozważania paradoksu Fermiego warto uwzględniać różnorodne teorie. Światy akwariów mogą stanowić jedną z wielu barier w międzygwiezdnej komunikacji, a jednocześnie jest równie prawdopodobne, że obce cywilizacje nie wykazują zainteresowania kontaktowaniem się z nami, lub korzystają z zupełnie innych, dla nas jeszcze nieodkrytych, metod komunikacji.

Nawiązując do historii ludzkości, gdzie można znaleźć wiele przykładów izolacjonizmu, Quiroga proponuje, iż pragnienie eksploracji kosmosu i kontaktu z innymi cywilizacjami może nie być cechą uniwersalną. W rezultacie, Wszechświat mógłby być pełen zaawansowanych, ale odizolowanych cywilizacji, tworzących swoiste “światy akwariowe”. Taka perspektywa, choć może wydawać się nieco rozczarowująca dla entuzjastów kosmosu, przyczynia się do pogłębienia naszego zrozumienia ograniczeń i wyzwań stojących przed międzygwiezdną komunikacją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie w Klubie “Senior +” z policjantką o bezpieczeństwie osób starszych
Następny artykułEkologiczne szkolenie