A A+ A++

Jeśli oczekiwanie na dzień Wszystkich Świętych to dla was coś więcej, niż tylko doroczna akcja mycia grobów i przygotowania wystawnych wiązanek, zrozumiecie, dlaczego spokojny spacer cmentarnymi alejkami może stać się niezwykłą podróżą.

 

Romantyczne spacery wieczorową porą

 

Wieczór w dzień Wszystkich Świętych wielu z nas rusza na cmentarze, by chłonąć niezwykłą atmosferę tego wieczoru. Im starszy cmentarz, tym atmosfera niesamowitości bardziej się potęguje. Swój unikatowy urok mają także cmentarze wojenne.

Jeśli wybierzecie się na spacer alejkami cmentarza parafialnego w Gorlicach zachęcamy Was do poszukiwania niezwykłych i czasem mocno już zaniedbanych pomników, które pokazują, jak ponad 100 lat temu żegnano się z bliskimi.

 

Wiersze nagrobne, czyli zapomniana tradycja

Pokazując Wam niedawno, jak wyglądają prace remontowe przy grobowcu rodziny Płockich powołaliśmy się na książkę pt. Gorlicki cmentarz, autorstwa ks. Jana Wilka. Niezwykła publikacja zawiera nie tylko spis grobowców i pochowanych w nich osób (dane aktualne w zależności od roku wydania, my dysponujemy wydaniem z 1995 roku). W książce znajdziecie także opis dziejów całego cmentarza, w szczególności opis zniszczeń, których dokonano tam w czasie I wojny światowej. Naszą uwagę przykuł jednak rozdział poezja cmentarza parafialnego w Gorlicach.

Jak wyjaśnia autor:

Poezja cmentarna w sensie literackim to zbiór panegiryków czyli wierszy pochwalnych ku czci zmarłych, jakie się znajdują tu i ówdzie na nagrobnych tablicach. Pochwalnych, a więc sławiących nie tylko życie i czyny pochowanych, ale także wyrażających miłość do nich oraz żal i tęsknotę.

 

Dziś bardzo wiele nagrobków informuje prosto: urodził się, zmarł, żył tyle i tyle lat. Czasem informację uzupełnia informacja o profesji, którą osoba wykonywała za życia i krótki cytat. Dłuższe, wierszowane pożegnania są rzadkie, współcześnie praktycznie nieobecne. Tym większą ciekawość wzbudzają te … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Zorza polarna w Polsce. Gdzie i kiedy oglądać?
Następny artykułPojednanie Macrona i Bidena. “Nie mamy bardziej lojalnego sojusznika”