A A+ A++

źródło: shutterstock.com

Niepokoisz się, że Twój smartfon nadmiernie się nagrzewa? Nie wiesz, co jest przyczyną takiego stanu? Zastanawiasz się, czy jest to normalne zjawisko, czy może należy zacząć się martwić? Wyjaśniamy, dlaczego telefon się grzeje i podpowiadamy, jak temu zapobiegać.

Dlaczego telefon się grzeje?

Niestety nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego telefon się grzeje. Powodów może być wiele. Najczęściej bezpośrednią przyczyną nagrzewania smartfona jest intensywne korzystanie z niego. Dzieje się tak, ponieważ duże obciążenie układów scalonych zainstalowanych w urządzeniu sprawia, że ich temperatura rośnie. Jest to związane ze stratami energii elektrycznej. Stan taki jest najzupełniej normalny, szczególnie jeśli zauważamy, że po zakończeniu pracy temperatura telefonu wraca do normy.

Nietypowy nie jest też delikatny wzrost ciepła obudowy w trakcie ładowania. Czasem przyczyną może być pozostawianie telefonu w niewłaściwych warunkach, czyli w pobliżu źródła ciepła, czego oczywiście robić się nie powinno lub stosowanie etui, które zbyt mocno izoluje obudowę telefonu, zatrzymując ciepło.

Warto wiedzieć, że akceptowalna temperatura urządzenia to taka, która nie przekracza około 45°C, a najczęściej nagrzewającymi się elementami są akumulator, procesor i ekran. Kiedy jednak fakt, że telefon się grzeje, powinien wzbudzić niepokój?

Nadmierne przegrzewanie telefonu

Niepokojącym sygnałem jest nadmierne przegrzewanie telefonu, czyli takie, kiedy urządzenie zaczyna nieprzyjemnie parzyć w dłonie. Przyjrzeć się działaniu urządzenia należy także wtedy, gdy telefon się grzeje i zawiesza. Anomalią jest też nagrzewanie się smartfona nawet wtedy, gdy nie jest w danym momencie używany. W tych przypadkach powodem nagrzewania się telefonu może być:

  • uszkodzona bateria, szczególnie jeśli ciepło czuć przede wszystkim z tyłu telefonu,
  • wadliwa lub nieodpowiednia ładowarka, zwłaszcza gdy ciepło pojawia się w okolicy gniazda ładowania,
  • usterki sprzętowe, takie jak wadliwy procesor lub układ graficzny,
  • problemy z aplikacjami lub systemem operacyjnym, co możemy podejrzewać przede wszystkim wtedy, gdy telefon się grzeje i zawiesza,
  • złośliwe oprogramowanie.

Nagrzewanie się telefonu a bezpieczeństwo

Nie należy ignorować problemu nadmiernie nagrzewającego się telefonu, ponieważ może to zaszkodzić samemu urządzeniu, jak i jego użytkownikowi. Znane są bowiem przypadki, kiedy rozgrzane akumulatory wybuchały! Trzeba też pamiętać, że zastosowane w telefonach elementy, na czele z bateriami nie lubią nadmiaru ciepła i z tego powodu może zmniejszyć się ich żywotność. Dlatego też warto obniżać temperaturę telefonu nawet wtedy, gdy nie jest ona jeszcze przesadnie wysoka, a także nie pozostawiać telefonu w miejscach, gdzie może się za bardzo nagrzać – na przykład bezpośrednio na słońcu lub w pobliżu kaloryfera.

Przyczyna, która powoduje, że telefon się grzeje, może też doprowadzić do sytuacji, kiedy urządzenie nie będzie działać prawidłowo. Dlatego trzeba zidentyfikować powód tego, że telefon się grzeje, a gdy uda się ustalić, dlaczego telefon się grzeje – należy wyeliminować przyczynę tego stanu. Konieczne może być usunięcie określonych aplikacji, zaktualizowanie oprogramowania, wyczyszczenie pamięci telefonu, wymiana zasilacza lub przewodu ładującego na nowe itp. Naturalnie, jeśli tego typu działania zawiodą, konieczne będzie oddanie telefonu do serwisu.

Dbając o telefon i kontrolując jego temperaturę, sprawiamy, że urządzenie będzie pracować prawidłowo i długo nam służyć. Warto także schładzać telefon, nawet w trakcie zwykłego użytkowania telefonu.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł11 ofiar śmiertelnych gorączki krwotocznej spowodowanej przez wirus Marburg
Następny artykułBillie Jean King Cup: Jutro mecz Polski i Kazachstanu