A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Przeszło połowę masy ludzkiego ciała stanowi woda. Chociaż jej udział procentowy zmienia się wraz z wiekiem, niezmienne jest to, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest odpowiednie nawodnienie.

Lekarze nieustannie podkreślają, że stałe uzupełnianie płynów jest istotne dla naszego zdrowia. Jednak większość z nas wciąż w skali doby pije za mało wody. Jakie są tego konsekwencje i w jaki sposób prawidłowo nawodnić organizm?

Czym grozi odwodnienie?

Zacznijmy od tego, że nasz organizm bardzo szybko daje nam odczuć, że równowaga jest zachwiana, a płynów jest za mało. Wśród podstawowych symptomów są bóle głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, dyskomfort, duszności i podatność na stres. Raczej nikt nie utożsamia tego z odwodnieniem, tymczasem przeanalizowanie, ile pijemy wody, powinno być pierwszym, co zrobimy. Symptomy te są odczuwalne nawet przy minimalnym odwodnieniu. Przy długotrwałym mogą pojawiać się zaparcia czy uszkodzenia narządów. Jeśli natomiast niedobór wody sięgnie 20%, stanowi zagrożenie życia.

Korzyści z prawidłowego nawodnienia organizmu

Dbając o optymalne nawodnienie organizmu, przede wszystkim unikamy konsekwencji wymienionej wyżej. Ale warto zwrócić uwagę na szereg innych czynników, jakie się z tym wiążą. Spożywanie większej ilości wody zwiększa wydajność mózgu, dzięki czemu możemy się lepiej koncentrować. Woda pomaga oczyścić organizm z toksyn i wspiera pracę tętnic. Lepiej pracują także nerki, a woda działa profilaktyczne i zapobiega kamieniom. Jeśli się odchudzamy, to woda także wtedy przychodzi z pomocą – reguluje procesy trawienne i perystaltykę jelit. Sprzyja też redukcji cellulitu. Jeśli sięgniemy po dobrą wodę, w trakcie jej spożywania uzupełniamy minerały, które straciliśmy wraz z potem. Przykładem bogatej w nie wody jest woda mineralna w sklepie OSHEE.

Nawadnianie organizmu – podstawowe zasady

Aby mówić o dobrym uzupełnianiu płynów, potrzeba czegoś więcej niż spontaniczne sięganie po wodę. Jest kilka zasad, których powinniśmy pilnować. Dorosły człowiek powinien spożywać około 2 litry wody na dobę. Nie wlicza się w to kawa i herbata, które odwadniają organizm. Jeśli nie odpowiada nam smak wody, możemy do niej dodać cytrynę, miętę albo ogórek. Wodę pijemy małymi łyczkami, aby nasz organizm był w stanie ją przyswoić. Butelkę z wodą powinniśmy mieć przy sobie zawsze. Jeżeli na początku zdarza nam się zapominać o piciu, przydatne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKołaciński: Oblał pan egzamin! Bronś: Primum non nocere!
Następny artykułPolacy robią grę o koronawirusie