A A+ A++

Z najnowszego raportu „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?”, przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH, wyłania się smutna prawda – wielu z nas wciąż unika wizyt u dentysty. Wysokie koszty, strach i negatywne doświadczenia sprawiają, że odkładamy dbanie o zdrowie zębów na później. Co jeszcze zniechęca Polaków do regularnych wizyt u stomatologa?

Aż 98 proc. Polaków ma próchnicę

Jak wynika z polskich danych epidemiologicznych, aż 98 proc. Polaków ma próchnicę i choroby przyzębia. Wiele osób myśli o wybielaniu i upiększaniu swoich zębów, zaniedbując to, co najważniejsze – ich zdrowie. Mało kto wie, że chore zęby mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Mogą być źródłem chorób układu krwionośnego, jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie wsierdzia, które mogą zagrażać życiu. Dodatkowo, bakterie z zębów mogą wywołać kłębuszkowe zapalenie nerek czy choroby reumatyczne. Dlatego lepiej nie czekać i regularnie dbać o zęby.

O tym, jak leczyć zęby bez bólu piszemy w tym artykule

Jak leczyć zęby bez bólu?

Polaków nie stać na wizytę u dentysty?

Zgodnie z raportem „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?”, aż 39,7 proc. Polaków rezygnuje z wizyt u stomatologa z powodu zbyt wysokich cen. Na drugim miejscu znalazł się strach przed dentystą, który odstrasza 38,9 proc. badanych. Na trzecim miejscu wśród powodów jest obawa przed bólem, której doświadcza prawie 30 proc. pacjentów. Negatywne wspomnienia z poprzednich wizyt dotykają 22,3 proc. pacjentów, a długie kolejki do stomatologów zniechęcają 20,1 proc. osób. Mniej istotne czynniki, takie jak oświetlenie w gabinecie czy brak zaufania do lekarzy, wskazała mniejsza część badanych.

Dlaczego leczenie zębów jest szczególnie ważne np. dla diabetyków przeczytasz w artykule

Diabetyku, lepiej dbaj o zęby!
Diabetyku, lepiej dbaj o zęby!

Tani dentysta? Nie w Polsce

Jak zauważa dr Piotr Przybylski, który jest jednym z autorów raportu, problem z dostępem do taniej i dobrej opieki stomatologicznej w Polsce, trwa już od lat. Większość osób, które leczą się na NFZ, to osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej, a reszta jest zmuszona korzystać z prywatnych gabinetów. Niestety, jego zdaniem, nic nie zapowiada, żeby coś się w tej kwestii szybko zmieniło. 

– Z usług realizowanych w ramach NFZ z reguły korzystają tylko ci, którzy są w naprawdę trudnej sytuacji finansowej. Dlatego nie dziwi mnie to, że Polacy wskazują czynnik finansowy na pierwszym miejscu. Obawiam się również, że ten stan szybko się nie zmieni, bo ceny nie będą spadać, a leczenie na Fundusz niestety pozostanie dalej słabej jakości – podkreśla współautor raportu, dr n. med. Piotr Przybylski.

NIK na temat słabej sytuacji w publicznej stomatologii

Według Najwyższej Izby Kontroli, tylko niewielki procent Polaków (15%) korzysta z darmowego leczenia stomatologicznego. Liczba gabinetów, które leczą na NFZ, ciągle maleje, ponieważ stawki są nieadekwatne do realiów rynkowych, a lista refundowanych zabiegów jest bardzo ograniczona. NIK wskazuje, że publiczna opieka stomatologiczna jest w dużym kryzysie z powodu braku wzrostu wydatków na leczenie przez ostatnie 10 lat. W latach 2010-2020 wydatki na stomatologię były nawet niższe niż w 2009 roku, a wzrost nastąpił dopiero w 2022 roku. Choć w 2022 roku nakłady wzrosły o ponad 23 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, na 2023 roku planowano kolejny znaczny wzrost wydatków.

źródło: Raport pt. „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?”, oparty na specjalnym badaniu opinii publicznej. Zostało ono zrealizowane przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH we współpracy merytorycznej z kliniką Implant Medical, metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 1078 Polaków w wieku 18-80 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatastrofalne zniszczenia w rosyjskim składzie broni Toropiec
Następny artykułRozświetlenie nowego neonu w Tychach i wystawa prac córki Wejchertów – projektantów miasta