A A+ A++

Z perspektywy czasu węgiel kamienny czy inne paliwa stałe, wydają się archaicznym źródłem zasilania. W dobie wydajnych paneli fotowoltaicznych czy też powszechnego dostępu do gazu ziemnego wydaje się, że stare węglowe piece nie powinny uchodzić za popularne źródło ciepła w domach, zakładach przemysłowych czy obiektach użytku publicznego. Dlaczego jednak paliwo stałe jest nadal tak popularne?

Korzyści płynące z węgla kamiennego

Z węgla kamiennego pozyskuje się ciepło od wielu dziesięcioleci. Paliwo tego rodzaju stosowane jest w tysiącach gospodarstw domowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Czy w ogóle węgiel ma jakieś sensowne zalety pod kątem technologicznym? W gruncie rzeczy jego spalanie przynosi względnie wysokie pokłady energii cieplnej. Jest bezpieczny podczas składowania i transportu, a każdego roku wydobywa się go spod ziemi niewyobrażalne ilości. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby móc dalej stosować do opalania naszych domów i mieszkań?

Węgiel kamienny – paliwo bez przyszłości

O tym, że węgiel nie jest dobrym rozwiązaniem wie niemal każdy. Przede wszystkim z uwagi na jego destrukcyjny wpływ na naturalne środowisko. Ze spalania węgla zyskuje się bowiem nie tylko ciepło, które podgrzewa nam wodę użytkową czy centralnego ogrzewania, ale również sporo produktów niepożądanych, takich jak popiół czy gryzący, ciemny dym.

Nie da się również ukryć, że wydajność węgla pod kątem objętościowym nie należy do najwyższych. Nawet do niewielkich rozmiarów pieca musimy napakować kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów tego surowca, aby móc w przyzwoitym stopniu ogrzać średniej wielkości dom lub mieszkanie.

Często również kupujemy sam węgiel nie będąc w pełni świadomym jego parametrów i po przywiezieniu do domu okazuje się, że musimy przepalić ogromne ilości tego produktu, ponieważ zwyczajnie nie daje on ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko skrywa się pod tajemniczym parametrem, jakim jest: kaloryczność węgla. Co on oznacza?

Czym jest kaloryczność węgla?

Jest on inaczej nazywany wartością opałową węgla. Mówi o tym, jak wiele energii można uzyskać ze spalenia 1 kilograma tego surowca. Dla przykładu wartość energetyczna węgla kamiennego wynosi od ok. 20 do 25 Mj/kg, podczas gdy węgiel brunatny to już ok. 10 Mj/kg. Nie zawsze sprzedawca węgla udostępnia informacje o jego kaloryczności, stąd też niekiedy kupujemy przysłowiowego kota w worku.

Zamawiając węgiel zwracamy uwagę na jego cenę oraz to, czy nie jest zawilgocony, ponieważ wtedy płacimy dodatkowo więcej za znajdującą się na nim wodę. Niestety często zapominamy spojrzeć na jego kaloryczność i przywozimy do domu surowiec o skrajnie niskiej wydajności.

Niestety nawet pomimo wysokiej kaloryczności, węgiel kamienny podobnie jak inne paliwa stałe nie mają zadatków na paliwo przyszłości. Wręcz przeciwnie! Na całym świecie odchodzi się do powszechnego stosowania tego typu paliw w powszechnym użytku, głównie z uwagi na zanieczyszczenia środowiskowe.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://joblife.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożyczki na raty – na jakich warunkach są udzielane?
Następny artykułKoronawirus w powiecie kętrzyńskim