Większość ludzi pamięta o dwóch snach tygodniowo, a inni w ogóle nie śnią. Dlaczego jedni ludzie pamiętają sny, a inni nie?
Sny są jedną z ostatnich granic w naszym zrozumieniu ludzkiego umysłu. Każdy ma sny, a zapominanie ich jest absolutnie normalne pod względem zdrowia i funkcjonowania mózgu. Kiedy się budzisz, pamięć jest szczególnie delikatna. Ostry dźwięk budzika czasami wystarczy, aby nas rozproszyć, uniemożliwiając zapisanie ulotnych wspomnień w pamięci długotrwałej.
W 2017 roku w Journal of the American Psychological Association opublikował badanie, które poparło teorię, że niektóre różnice osobowości mogą wpływać na zdolność zapamiętywania snów. Osoby skłonne do logicznego i analitycznego myślenia częściej nie zwracają uwagi na sny. A kreatywnym ludziom łatwiej będzie zapamiętywać odniesienia figuratywne.
Obszar mózgu odpowiedzialny za sny jest również zaangażowany, gdy myślimy o sobie lub innych w przeszłości lub przyszłości. Według neurologów obszar ten jest tak samo aktywny podczas snu, jak podczas czuwania u tych, którzy śnią regularnie. Być może to jest powód, dla którego niektórzy ludzie pamiętają swoje sny lepiej niż inni.
Inne badanie pokazuje, że mózgi tych, którzy śnią, są bardziej wrażliwe na dźwięki podczas snu. Wskazuje to na inną aktywność płata skroniowo-ciemieniowego – ośrodka przetwarzania informacji w mózgu. Nic więc dziwnego, że tacy ludzie częściej budzą się w nocy i mają dłuższe okresy czuwania.
Osoby używające alkoholu i marihuany również często zapominają o swoich snach, ponieważ alkohol i THC mają negatywny wpływ na sen REM. Naukowcy wiedzą również, że kobiety częściej zapamiętują sny niż mężczyźni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS