A A+ A++

Niestety, nie uda się wykorzystać urobku z dna Wisły w okolicach Płocka na cele budowlane, co mogłoby pomóc w zaangażowaniu w ten proces prywatnych przedsiębiorców. Jak się okazuje, piach i żwir wydobywane z Zalewu Włocławskiego nie spełniają norm.

Przypomnijmy, że do planów pogłębiania koryta Wisły (a właściwie usuwania nanosu rzecznego) odniósł się poseł z okręgu płockiego i wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba, który złożył w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury.

Jak wyjaśniał, jednym z nieodłącznych elementów pogłębiania rzeki jest składowanie osadów, piachu oraz żwiru z ww. procesu. Przekazał tym samym wątpliwości mieszkańców Płocka, którzy zgłosili się do posła, wobec dotąd stosowanej metody pogłębiania Wisły i składowaniu wydobytego piasku przez długi czas na brzegu Wisły. Chodzi o to, że w czasie podwyższonego stanu wody, magazynowany piasek oraz żwir zmywany był ponownie do rzeki. To natomiast niweczy sens pogłębiania i jest marnowaniem środków publicznych.

Wiceminister Ozdoba zapytał w interpelacji, czy podczas pogłębiania wydobyty piach i żwir będą składowane na brzegu rzeki, a także czy ministerstwo myślało o umożliwieniu prywatnym firmom obrót ww. żwirem i piachem, aby nie zalegał na brzegu rzeki np. z przeznaczeniem na cele budowlane. Dopytywał także, czy ministerstwo planuje np. zamiast przeznaczać fundusze na pogłębianie rzek umożliwić prywatnych firm za pozwoleniem i przeznaczyć środki na dopłaty do żwiru wiślanego.

Rozważenie powyższych kwestii, w opinii Jacka Ozdoby, mogłoby przyczynić się do pogłębienia rocznie znacznie większej ilości rzek w całej Polsce, zwiększenia obrotu żwiru i piachu np. na cele budowlane oraz zmniejszenia kosztów, jakie Skarb Państwa miałby ponieść w związku z bagrowaniem/pogłębianiem rzek.

Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, a także pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w odpowiedzi na interpelację poinformował, że zgodnie z założeniami, urobek wydobywany pogłębiarkami ssąco-refulującymi w ramach działań związanych z pracami bagrowniczymi w obrębie Zbiornika Włocławskiego, jest składowany na wyznaczonych refuliskach – na działkach będących własnością Skarbu Państwa w administracji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP).

– Pragnę zauważyć, że działania bagrownicze na rzekach mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie wału przeciwpowodziowego przed wodami wezbraniowymi i niesionym przez nie materiałem mogącym uszkadzać mechanicznie wał. Wykorzystanie urobku czerpalnego do wzmacniania wałów jest standardową praktyką także w innych krajach europejskich – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Jak dodał, wykorzystanie osadów dennych do wzmacniania wałów przeciwpowodziowych aktywnie promuje się także ze względów środowiskowych, pozwalając w ten sposób zachować zbliżoną strukturę podłoża.

Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury tłumaczy także, iż PGW Wody Polskie jest otwarte na współpracę z innymi przedsiębiorstwami w zakresie wykonywania prac pogłębiarskich na ciekach wodnych.

– W przypadku urobku wydobywanego z rzeki Wisły w obrębie Zbiornika Włocławek, piach i żwir wielokrotnie były przedmiotem badań z których wynika, że nie spełniają one wymogów stawianych materiałom tego typu i nie mogą być wykorzystywane na cele budowlane, zwłaszcza po kolejnych awariach kolektora przesyłowego oczyszczalni ścieków „Czajka” i związanych z nimi zanieczyszczeniami wód rzeki Wisły – wyjaśnia.

Jednak w pozostałych przypadkach, jeśli osady spełniają właściwe wymogi, mogą być one wykorzystywane, a przepisy umożliwiają ich wydobycie. Przedsiębiorcy mogą wówczas starać się o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, jakim jest m.in. wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów.

– Informuję, że Wody Polskie są otwarte na propozycje przedsiębiorców, dotyczące zagospodarowania urobku i sposobu jego wykorzystania. Odnosząc się do pytania w sprawie potencjalnego przeznaczenia środków Wód Polskich na dofinansowanie wydobycia przez prywatne podmioty żwiru wiślanego informuję, że nie ma prawnych możliwości dopłat przez Wody Polskie do działalności gospodarczej innych podmiotów – podkreśla Marek Gróbarczyk.

Jak zagospodarować wydobywany z Wisły piach? Jest interpelacja poselska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaostrzenie kar dla piratów drogowych coraz bliżej zatwierdzenia przez rząd
Następny artykułBieg po winnicach – nowa propozycja plantatorów [PROGRAM]