A A+ A++

Kilka tygodni temu poprosiliśmy czytelników o propozycje największych osiągnięć Częstochowy. Wybraliśmy do plebiscytu dziewięć z nich. Dlaczego akurat te? Rekomendują nasi dziennikarze.

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Rekomenduje Tomasz Haładyj. Krzywe chodnikami i wklęsłe ślady w asfalcie po zaparkowanych samochodach – to na szczęście Aleje przeszłości. Z kolei pl. Biegańskiego przestał być ściekiem komunikacyjnym i można wprawdzie różnie oceniać ilość i jakość zaplanowanej na nim małej architektury – niemniej „Biegan” stał się miejscem integracji częstochowian. To tu organizowane są najważniejsze częstochowskie wydarzenia, imprezy i koncerty.

Sześć tytułów mistrza Polski siatkarzy AZS

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Rekomenduje Michał Hyra. W latach 90. Częstochowa była stolicą polskiej siatkówki. AZS praktycznie co roku kończył ligę na podium, a sześć razy zdobył tytuł mistrza Polski. Wyjątkiem był rok 1998 z 5. miejscem – ale na osłodę akademicy wywalczyli swój pierwszy Puchar Polski. W tamtym okresie AZS wychował wielu reprezentantów kraju, którzy reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich.

Utworzenie uniwersytetu

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Rekomenduje Dorota Steinhagen. Sprawa uniwersytetu jak mantra wracała latami w dyskusji publicznej, zwłaszcza przed wyborami. W końcu się udało, ale mniej za sprawą polityków, a bardziej dzięki żmudnej pracy społeczności Akademii Jana Długosza, która zdobywała kolejne uprawnienia do nadawania tytułów doktorskich. Słowo stało się ciałem 1 czerwca 2019 r., gdy powołano Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy.

Budowa cmentarza komunalnego

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Rekomenduje Beata Strąk. To miejsce dla zmarłych, ale i – przekornie – dla żywych. Cmentarz na Lisińcu można bowiem traktować jako park. Pofałdowany teren, oszczędna architektura, zachowany wojenny bunkier, urokliwe brzozy na wzgórzu tworzą nastrojową całość. Można tu pospacerować, odetchnąć od miejskiego zgiełku, wyciszyć się. Nie jestem odosobniona w tym oczarowaniu: cmentarz zdobył liczne nagrody. był pokazywany w międzynarodowych katalogach.

Festiwal Frytka OFF

GRZEGORZ SKOWRONEK

Rekomenduje Zuzanna Suliga. Frytka OFF (dziś OFF-Jazd) to festiwalowa marka Częstochowy, na której jakość miasto pracuje od 2011 r. Najpierw – zgodnie z nazwą – promowała aleję frytkową (czyli ul. Piłsudskiego), potem z powodzeniem przeniosła się do parku Lisiniec. Niezmiennie pokazuje najciekawszych twórców polskiej sceny muzycznej. I w przeciwieństwie od większości wydarzeń tego typu – tu wstęp jest wolny.

Nowa linia tramwajowa i zakup tramwajów Twist

Piotr Radoliński – CKMKM

Rekomenduje Tomasz Haładyj. Wybudowanie w 2012 roku 4,5-kilometrowego odgałęzienia od estakady przez Wrzosowiak do stadionu Rakowa było pierwszą tego typu inwestycją od 30 lat, gdy tramwaje pojechały do dzielnicy Północ. Zasadniczo zmieniła się nie tylko komunikacja w południowych dzielnicach – ale i wizerunek południowych dzielnic, wcześniej postrzeganych jako „gorsze”. Nieprzypadkowo specjaliści mówią: tramwaj buduje miasto.

Pojawienie się koncernu TRW (dziś ZF)

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Rekomenduje Marek Mamoń. Koncern zatrudniający ponad 6,3 tys. osób to nie tylko największy pracodawca, ale jedyna globalna marka w Częstochowie. Inwestycje ZF związane z nowymi technologiami dla przemysłu motoryzacyjnego i tzw. usługami wspólnymi wpływają na atrakcyjność miasta jako nowoczesnego ośrodka biznesowego, a także miejsca potencjalnej relokacji pracowników – nie tylko produkcji, ale także inżynierów, informatyków, specjalistów od finansów i rachunkowości, osób znających języki obce.

Wprowadzenie przez samorząd dopłat do in vitro

Wózki dla dzieci urodzonych w Częstochowie dzięki metodzie in vitroWózki dla dzieci urodzonych w Częstochowie dzięki metodzie in vitro Urząd Miasta

Rekomenduje Dorota Steinhagen. Dopłacać! Nie dopłacać! Grzech! Cud! – kłócili się w Warszawie politycy. Częstochowa postanowiła nie czekać i w 2012 r. sama zaczęła dopłacać do zabiegów in vitro. W jej ślady poszło potem wiele polskich miast, co jest szczególnie ważne po tym, jak rząd PiS skasował centralny program finansowania in vitro – uruchomiony w końcu (ale później niż w Częstochowie) przez rząd Donalda Tuska.

Organizacja Światowego Dnia Młodzieży

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Rekomenduje Grzegorz Skowronek. W sierpniu 1991 r. dopiero wchodziłem w dorosłe życie. Dla mnie i wielu moich rówieśników było to kilka niezwykłych, radosnych dni, podczas których po raz pierwszy w życiu zobaczyliśmy uśmiechniętych, kolorowych i autentycznie szczęśliwych ludzi z całego świata. Obserwując ich marzyliśmy o nowoczesnej Polsce, świecie bez granic i fałszu, o wolności. Czekaliśmy co powie do nas papież Jan Paweł II, a On jakby czytał w naszych myślach i przekonywał o wyższości świata sprawiedliwego, solidarnego i braterskiego.

Jak Częstochowa zmieniała się w ciągu ostatnich 30 lat – czytaj TUTAJ

GŁOSOWANIE

Głosowanie potrwa do końca kwietnia. Wyniki ogłosimy 8 maja. 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie (plebiscyty organizują wszystkie oddziały „Wyborczej”). Trzy miasta otrzymają Grand Prix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Regulamin plebiscytu – zobacz TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkanoc okiem dietetyka – FILM
Następny artykułFirma BEST przekazuje 600 tysięcy na walkę z epidemią