A A+ A++
  • Według wielu źródłeł pozbawieni zaopatrzenia krzyżowcy zaczęli pożerać trupy wymordowanych obrońców muzułmańskiego Ma’aaratu
  • Anonimowy uczestnik ekspedycji, stwierdził krótko, że w obliczu wielkich niedoborów żywności „niektórzy [żołnierze] cięli mięso z martwych ciał na paski i gotowali je w celu zjedzenia”
  • Zjadano nawet trupy, które od kilku tygodni leżały na słońcu i gniły lub które wcześniej utopiono w bagnie

Pod koniec listopada 1098 roku wielotysięczna armia krzyżowców – ściągniętych do Ziemi Świętej słynną przemową papieża Urbana II na synodzie w Clermont – stanęła pod miastem Ma’aara.

Oblężenie trwało dwa tygodnie. 12 grudnia muzułmanie skapitulowali, a uczestnicy krucjaty, wbrew złożonym obietnicom, natychmiast przystąpili do rzezi obrońców, kobiet, dzieci, starców… Wszystkich bez wyjątku mieszkańców Ma’aaratu zamordowano lub sprzedano w niewolę.

Foto: fot. domena publiczna

Walka pod murami muzułmańskiej twierdzy w toku pierwszej krucjaty. Obraz Jeana-Josepha Dassy’ego

Tak samo krzyżowcy postępowali w innych miastach i tak samo już wkrótce mieli potraktować ludność Jerozolimy. A jednak to właśnie upadek Ma’aaratu odbił się najgłośniejszym głośnym echem i wzbudził powszechne zgorszenie. Kontrowersji nie wywołały masowe mordy, ale – akty kanibalizmu.

„Jedna z najbardziej niesławnych zbrodni”

Według części źródeł jeszcze w trakcie oblężenia, według innych zaś dopiero po upadku miasta i po Bożym Narodzeniu, pozbawieni zaopatrzenia krzyżowcy zaczęli pożerać trupy wymordowanych obrońców.

„Kanibalizm w Ma’aaracie to jedna z najbardziej niesławnych zbrodni, spośród wszystkich, których dokonano w toku pierwszej krucjaty” – pisze Thomas Ashbridge w książce The First Crusade. – „Akty, których się dopuszczono były tak ekstremalne, że inaczej niż w przypadku pozostałych, zdawkowo wzmiankowanych okrucieństw, autorzy kluczowych relacji wyrażali niekłamany wstręt i osłupienie”.

„Cięli mięso na paski”

Sama liczba relacji ze zdarzenia poraża. O kanibalizmie wśród krzyżowców wspomnieli autorzy niemal wszystkich opisów pierwszej krucjaty sporządzonych bezpośrednio po wyprawie.

Anonimowy uczestnik ekspedycji, który podyktował tak zwane Gesta Francorum, a więc cz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Niemcy widzą Polaków i czy Polacy mają kompleks Niemców
Następny artykułSłowacja: Wybuch gazu w Preszowie. Nie żyje pięć osób