A A+ A++

Nie jest przedstawicielką świata polityki, jak niemiecka kanclerz Angela Merkel. Nie jest dyrektorem generalnym ani założycielem firmy, jak Susan Wojcicki (YouTube) czy Anne Wojcicki (23andMe). Nie jest stałą bywalczynią na liście „Forbes 400”, czyli czterystu najbogatszych osób na świecie, tak jak Oprah Winfrey czy Taylor Swift (ta druga znalazła się również na liście 100 najbardziej wpływowych celebrytów). Kim w takim razie jest Greta Thunberg?

16-letnia Szwedka zaczęła pojawiać się na pierwszych stronach gazet w swojej ojczyźnie w sierpniu 2018 r. Rozpoczęła wówczas akcję bojkotowania chodzenia do szkoły w piątki. Zamiast uczęszczać na lekcje, protestowała przed budynkiem parlamentu, trzymając tabliczkę z napisem „skolstrejk för klimatet”, czyli „strajk szkolny dla klimatu”. W tym samym roku zwróciła na siebie uwagę światowej opinii publicznej dzięki przemówieniu na szczycie klimatycznym ONZ.

Zobacz pełny ranking: 100 Najpotężniejszych kobiet na świecie

– Mówicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko, a jednak na ich oczach kradniecie ich przyszłość – powiedziała. I dodała: „przybyliśmy tutaj, aby poinformować cię o nadchodzących zmianach, czy ci się to podoba, czy nie. Prawdziwa władza należy do ludzi”. A szczególnie do młodych ludzi, z których wielu wzięło sobie do serca słowa Grety.

20 września 2019 r. studenci z całego świata zorganizowali największy w historii protest przeciwko zmianom klimatycznym, który zgromadził na całym świecie około cztery miliony osób. Zorganizowano łącznie 2,5 tys. demonstracji w ponad 160 krajach na siedmiu kontynentach.

W ramach swojego protestu młoda Szwedka porzuciła również podróże lotnicze ze względu na ich wpływ na środowisko. Po Europie Thunberg jeździ pociągiem, a jesienią tego roku przepłynęła Ocean Atlantycki na jachcie. Eksperci lotniczy zaczęły mówić o tzw. „efekcie Grety”, czyli niewielkim spadku liczby osób podróżujących samolotem.

Każdego roku lista 100 Najpotężniejszych kobiet „Forbesa” obejmuje postaci, które generują gigantyczne dochody, przyczyniają się do zwiększenia PKB lub zarządzają rozległymi aktywami. Metodologia uwzględnia liczbę osób, na którą dana post … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczny początek świąt na drogach woj. lubelskiego. Dwa wypadki, trzy ofiary śmiertelne
Następny artykułCharlize Theron, Nicole Kidman oraz Margot Robbie w filmie o #metoo