Pomimo pandemii maleje udział magazynowych pustostanów.
Drugi kwartał br. okazał się dla Prologis lepszy niż oczekiwano. Lepsze były podstawowe wskaźniki rynkowe, wyceny i wskaźnik ściągalności należności czynszowych oraz budowy i komercjalizacji nieruchomości w portfolio Prologis. Grupa odnotowała niewielki wzrost popytu ze strony firm z sektora e-commerce, farmaceutycznego i spożywczego, potwierdzony przez kolejny spadek wskaźnika pustostanów w Europie – z 4 procent do 3,6 procenta. W drugim kwartale wysokość czynszów spadła nieznacznie o 0,6 procent – nie ma to związku z pandemią COVID-19, lecz z zanotowanym niewielkim wzrostem popytu.
Czytaj więcej w: Pandemia sprawiła, że produkcja już trafia z Azji do Europy
W połowie roku Prologis w Europie dysponował magazynami o łącznej powierzchni 18,4 mln mkw, przy wskaźniku zajętości 96,6 proc. Od początku roku wynajął łącznie 1,6 mln mkw, z tego niecałe 0,3 mln mkw to nowe umowy najmu. W drugim kwartale grupa nie rozpoczęła nowych inwestycji, co wynika z niepewnej sytuacji na rynku spowodowanej pandemią. Prologis nabył cztery działki o łącznej powierzchni 0,7 mln mkw w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach i na Węgrzech.
Czytaj więcej w: Rosną magazyny pod Warszawą
Prologis w Europie Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) zakończył drugi kwartał 2020 roku z portfolio wielkości 4,3 mln mkw. Wskaźnik zajętości wyniósł 95,9 proc., dla porównania 95,5 proc. w I kwartale 2020 roku.
Prologis jest właścicielem lub inwestorem (w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture) nieruchomości i projektów deweloperskich o oczekiwanej łącznej powierzchni 89 mln mkw w 19 krajach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS