A A+ A++

Pracownik oddający krew ma prawo do zwolnienia od pracy na czas niezbędny do jej pobrania. Wydaje się, że takie uprawnienie przysługuje również ozdrowieńcom po COVID-19, którzy chcą oddać osocze.

– Kilku naszych pracowników przeszło zakażenie SARS-coV-2 i chcieliby oddać osocze. Jako pracodawca nie jestem zainteresowany tym, żeby im udzielić zwolnienia z pracy, oni z kolei nie chcą w tym celu brać urlopu. Skoro pobieranie osocza odbywa się poprzez pobieranie krwi, a krew to tkanka, to czy można tu podciągnąć nieobecność na jego oddanie pod art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej – że jest to niezdolność do pracy w związku z poddaniem się badaniom lekarskim dla dawców tkanek? Za taki dzień pracownik otrzymałby wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. – pyta czytelnik.

Nie. W grę mogą w tym przypadku wchodzić wyłącznie przepisy o zwolnieniu z pracy dla krwiodawców.

Po pierwsze osocze nie jest tkanką, ponieważ nie składa się z komórek. Definicję tkanki zawiera ustawa z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 2134). Ta zaś mówi, że tkanką jest element składowy organi…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zagrać w Cyberpunka 2077 na słabszym komputerze? Testujemy GeForce NOW
Następny artykułWcześniak w domu? Zobacz, w czym pomoże położna środowiskowa