Dzisiaj, 1 lutego (11:26)
Ważąca zaledwie 100 gramów i mierząca około 15 cm długości trzustka pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Produkuje enzymy, hormony i sok trzustkowy. Nikt o niej nie myśli, póki nie pojawią się niepokojące objawy. Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu schorzeń trzustki, ogromną rolę odgrywa dieta. Jakie produkty sprzyjają jej pracy, a z jakich trzeba zrezygnować? Wyjaśniamy!
Mówiąc o trawieniu, najczęściej wymieniamy żołądek, czasem jelita, może jeszcze wątrobę. Tymczasem niepozorna trzustka pełni bardzo ważną rolę w skomplikowanych procesach metabolicznych. Wydziela enzymy, bez których trawienie węglowodanów, białek i tłuszczów byłoby niemożliwe. Najważniejsze z nich to:
– rozkładająca węglowodany amylaza,
– zajmująca się degradacją białek elastaza,
– odpowiedzialna za trawienie tłuszczów lipaza.
Trzustka produkuje też hormony. Te odpowiadają przede wszystkim za kontrolę poziomu glukozy we krwi.
Choć o diecie dla trzustki myślimy najczęściej dopiero w obliczu poważnych dolegliwości, warto wiedzieć, co jej służy, a które produkty szkodzą. Najlepszą dla trzustki, jak i całego organizmu, jest zbilansowana, bogata warzyw i owoców dieta, w której są węglowodany złożone i zdrowe, roślinne tłuszcze.
Cichymi zabójcami trzustki są słodycze i wysoko przetworzona żywność. To one są źródłem chemicznych dodatków do żywności w postaci konserwantów, barwników oraz polepszaczy smaku, zapachu i konsystencji. Nierzadko znajdziemy w nich toksyczne dla zdrowia i kondycji trzustki tłuszcze trans.
Produktami, które najbardziej szkodzą trzustce, są papierosy i alkohol.
Warto wiedzieć, że najlepszą ochroną dla trzustki jest mądry model żywienia, w którym eliminujemy wysoko przetworzoną żywność, produkty typu fast food, śmieciowe jedzenie, papierosy i ograniczamy spożycie alkoholu.
“Mądry Polak po szkodzie” – często powtarzamy te słowa w obliczu choroby, gdy na działania prewencyjne jest już za późno. Dieta trzustkowa stosowana jest najczęściej u osób z przewlekłym lub ostrym zapaleniem tego narządu. Jej celem jest odciążenie trzustki i wsparcie jej prawidłowego funkcjonowania, a także działanie ratunkowe, czyli redukowanie dolegliwości wynikających z niewydolności trzustki.
Dieta trzustkowa bazuje na założeniach diety lekkostrawnej, w której ogranicza się spożycie tłus … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS