A A+ A++

Twórcy diety 8-godzinnej przekonują, że możesz schudnąć nie wykluczając z diety ulubionych przysmaków, słodyczy, a nawet żywności typu fast food. Jesz, co chcesz, byle w ramach 8-godzinnego okienka. Przez pozostałe 16 godzin doby organizm odpoczywa, co ma zapewnić pożądane efekty, czyli redukcję masy ciała, a nawet poprawę zdrowia. Czy to działa? Wyjaśniamy.

Nadwaga i otyłość są poważnym problemem społecznym. Dotyczą coraz młodszych osób, w tym dzieci. Eksperci są zgodni, że przyczyn tego stanu należy upatrywać głównie w złych nawykach żywieniowych, diecie opartej na wysoko przetworzonych produktach i zbyt niskiej aktywności fizycznej.

Powstaje coraz więcej propozycji – nowych diet, które mają pomóc w redukcji zbędnych kilogramów. Jedną z nich jest dieta 8-godzinna. Twórcy tego modelu – David Zinczenko i Peter Moore – przekonują, że można chudnąć bez rezygnowania z tego, co dla nas najsmaczniejsze. Brzmi zachęcająco? Sprawdźmy założenia diety 8-godzinnej.

Zobacz również: Dieta na płaski brzuch bez wzdęć. Co jeść, aby go wyszczuplić?

Założenia diety 8-godzinnej

Podstawową zasadą i – zdaniem twórców – gwarantem sukcesu tego modelu żywienia jest konsumowanie posiłków w wyznaczonym, 8-godzinnym oknie czasowym. Jak przekonują, powodem nadwagi i otyłości jest jedzenie o dowolnych porach, zwłaszcza późnym wieczorem, przez co organizm nie ma czasu na strawienie i pozbycie się toksyn.

Kluczem do redukcji wagi i – według pomysłodawców – poprawy zdrowia, jest rygorystyczne przestrzeganie czasu, w którym można  spożywać posiłki (8-godzinnego okna). Pozostałe 16 godziny doby przeznaczone jest na regenerację przewodu pokarmowego i całego organizmu. W tym czasie można jedynie pić płyny – takie jak woda, herbata i kawa (ale bez dodatków).

Restrykcyjne przestrzeganie zasady 8/16 ma, zdaniem Zinczenko i Moore, usprawnić metabolizm, korzystnie wpłynąć na prace całego układu pokarmowego, przyczynić się do oczyszczenia organizmu i redukcji masy ciała. Jak przekonują, długofalowe stosowanie diety 8-godzinnej ma obniżyć ryzyko rozwoju chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca, a także chronić przed rozwojem miażdżycy.

Zgodnie z założeniami, nie jest konieczne liczenie kalorii. Wystarczy pilnować, by się nie przejadać. Autorzy sugerują, by oprzeć jadłospis na pełnowartościowych produktach, nie wykluczają jednak spożywania słodyczy ani produktów typu fast food, co jest jednym z pierwszych wymogów większości diet odchudzających.

Zobacz również: To dobija trzustkę. Tłuszcz oblepia ją każdej strony

Dieta 8-godzinna – opóźnione śniadania

Dla rygorystycznego przestrzegania 8-godzinnego okienka, Zinczenko i Moore zalecają jedzenie opóźnionych śniadań. Po przebudzeniu proponują wypicie kawy lub herbaty. Już to budzi sporo wątpliwości.

Żeby organizm dobrze funkcjonował potrzebuje, by dostarczano mu małe porcje kalorii, w regularnych odstępach. To sprawia, że wykorzystuje energię na bieżąco i nie rozbudowuje tkanki tłuszczowej (magazynu energetycznego). Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które powinno być spożyte do godziny po przebudzeniu. Jeśli organizm go nie dostaje, funkcjonuje na debecie energetycznym. 

Co to oznacza? Pobiera energię z “magazynu”, który uzupełnia natychmiast, gdy tylko dostanie pierwszy posiłek. Zanim więc skorzysta z zawartych w posiłku kalorii na bieżące potrzeby, nauczony funkcjonowania w tak zwanym “trybie awaryjnym”, pierwszą porcję energii wyśle do tkanki tłuszczowej. Nauczył się, że zapasy są niezbędne, wszak nie wie kiedy znów będzie zmuszony działać na debecie. Jedzenie opóźnionych śniadań to najprostsza i najszybsza droga do rozwoju nadwagi i otyłości.

Dodatkowo, pijąc kawę na czczo fundujemy sobie niemal pewne podrażnienie śluzówek, jeśli nie wrzody żołądka.

Zobacz również: Tylko w ten sposób powstaje porządny, zdrowy dżem. Pięć złotych zasad

Dieta 8-godzinna a ryzy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie letnie muzykowanie w parku
Następny artykułPieniądze dla powiatu na odbudowę drogi