A A+ A++

– Diakon jest sługą Słowa. Kładę to dziś przyszłym diakonom na serce, aby zwracali uwagę na słowo, które wychodzi z ich ust: jakie ono jest? Czy jest ono budujące, zwłaszcza w obecnych, niełatwych czasach? – powiedział bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas święceń diakonatu, które odbyły się 15 maja w parafii pw. Świętej Trójcy w Braciejówce.

Po 5 latach formacji duchowo-intelektualnej, trzech alumnów Sosnowieckiego Seminarium Duchownego w Częstochowie stanęło wobec Boga i Kościoła, aby publicznie potwierdzić wolę służby, głoszenia Słowa Bożego, modlitwy Liturgią Godzin, pomocy potrzebującym oraz trwania w celibacie.

W homilii bp Kaszak na początku zwrócił się do rodziców przyszłych diakonów.
Chciałem bardzo w tym dniu pogratulować i podziękować rodzicom i rodzinom Maćka, Kacpra i Mateusza. Bóg wam zapłać, że na początku przyjęliście to życie ludzkie, że się o nie tak troszczyliście. Ileż to trudu i poświęcenia, a nawet łez wymagało od was wychowanie swoich synów, aby wyrośli na dobrych, porządnych ludzi. – powiedział Biskup.

Święcenia diakonatu przyjęli: Maciej Byrczek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie, Kacper Goncerz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej, Mateusz Stanek z parafii pw. Świętej Trójcy w Braciejówce, gdzie odbywały się święcenia.

Następnie sosnowiecki ordynariusz przypomniał, jakie były początki istnienia diakonów w Kościele.
– W pierwszym czytaniu, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich, usłyszeliśmy, jak powołano pierwszych diakonów: Kościół się bardzo rozwija, wzrasta liczba wiernych. Wśród nich są i tacy, którzy cierpią biedę, np. wdowy. I wówczas Apostołowie decydują, że tymi, którzy mają pomagać ubogim będą właśnie diakoni.
Obowiązek pełnienia dzieł miłosierdzia Kościół zachował aż do dziś. Jest do nich wezwany każdy z nas, ale w sposób szczególny – diakoni właśnie. To oni mają się troszczyć o potrzebujących – przypomniał bp Kaszak.
Widzialnym znakiem niewidzialnej łaski, którą otrzymali diakoni podczas święceń jest strój liturgiczny, zwany dalmatyką. Zgodnie z tradycją, diakonom, którzy ubierają ją po raz pierwszy w życiu, pomagają proboszczowie z rodzinnych parafii lub inni kapłani, wybrani przez kandydatów.

Z przyjęciem święceń wiążą się także pierwsze zadania, które Kościół powierza nowym diakonom. Są one wypełniane podczas całorocznych praktyk duszpasterskich w wybranych parafiach diecezji. Na zakończenie uroczystości, bp Grzegorz razem z Kanclerzem Kurii – ks. Mariuszem Karasiem wręczyli nowym diakonom dekrety kierujące ich na parafie praktyki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb wschowskiego proboszcza śp. ks. Krzysztofa Maksymowicza
Następny artykułBądź bezpieczny – kupuj bez wychodzenia z domu