Krzysztof Kapica, kleryk V roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu przyjął 4 maja święcenia diakonatu z rąk biskupa Rudolfa Pierskały. Uroczystość odbyła się w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kościeliskach w dekanacie Gorzów Śląski – w rodzinnej parafii nowego diakona.
Kandydata do diakonatu przedstawił biskupowi, prosząc o udzielenie mu święceń, rektor opolskiego seminarium ks. Wojciech Maciążek. Zapewnił, że został on właściwie przygotowany do przyjęcia święceń.
– Pan Jezus powołał Cię, Krzysztofie, abyś szedł za Nim, byś szedł we współczesnym świecie Jego śladami. Abyś był Jego sługą. W Ewangelii Pan Jezus mówi o sługach, którzy czekają na swego pana wracającego z uczty weselnej. Mają mieć przepasane biodra i zapalone pochodnie – powiedział.
– Twoja służba będzie przede wszystkim dla ubogich, biednych, potrzebujących pociechy i pomocy. Pamiętaj, że wśród nich, na peryferiach parafii i życia jest Pan. Posługiwanie ubogim ma być odtąd w Twoim życiu na pierwszym miejscu. Słowo służący może w pierwszym skojarzeniu nieść skojarzenia niemiłe. Ono oznacza, że mam robić to, co mi inni polecą. Będą mi rozkazywać: Zajmij się tą sprawą. Decydujesz się na to. Wkraczasz w tajemnicę służby Bożej. Oddasz Jezusowi to, co masz najcenniejszego – twoją wolność – dodał duchowny.
Przed aktem święceń kandydat do diakonatu, wkładając swoje złożone dłonie w dłonie biskupa, przyrzekł swojemu ordynariuszowi cześć i posłuszeństwo. Po odśpiewaniu litanii do wszystkich świętych (w jej trakcie przystępujący do święceń leżał na posadzce kościoła na znak całkowitego oddania się Bogu) nastąpiły święcenia diakonatu. To akt, który odbywa się w ciszy. Biskup nakłada ręce na głowę kandydata. Nic przy tym nie mówi. Oznacza to, że sam Duch Święty konsekruje diakona. Następnie biskup odmówił modlitwę święceń.
Już wyświęcony diakon z pomocą swojego proboszcza, ks. Jana Golby, założył stułę na sposób diakoński (przewieszoną przez lewe ramię) oraz dalmatykę. Diakonowi Krzysztofowi Kapicy biskup przekazał księgę Ewangelii, diakoni są zobowiązani ją czytać i głosić, oraz pocałunek pokoju. Znak pokoju przekazali mu także uczestniczący w liturgii diakoni.
Diakon zobowiązał się do posłuszeństwa biskupowi, do życia w celibacie oraz do codziennego sprawowania Liturgii Godzin, czyli do modlitwy brewiarzowej. Może on m.in. czytać podczas mszy św. Ewangelię, rozdawać Komunię św., głosić kazania i błogosławić przyjmujących sakrament małżeństwa. Nie ma prawa spowiadać, ani odprawiać mszy świętej.
Diakon Krzysztof Kapica urodził się 13 września 2000 roku w Oleśnie. Pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kościeliskach. Szkołę podstawową ukończył w Gorzowie Śląskim, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Lotników Polskich w Oleśnie w roku 2019.
Po maturze wstąpił do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Pracę magisterską pisze z Pisma Świętego. Bada w niej symbolikę fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza mówiącego o nadaniu imienia św. Janowi Chrzcicielowi. Promotorem pracy jest ks. dr Łukasz Florczyk.
Jego pasje teologiczne to właśnie biblistyka i liturgia (w seminarium był przez rok ceremoniarzem). Poza teologią jest miłośnikiem muzyki. Ukończył ognisko muzyczne w Gorzowie Śląskim. Gra na pianinie, akordeonie i sakshornie tenorowym. Grał w kilku orkiestrach. Przed podjęciem studiów i w seminarium posługiwał jako organista.
Pierwsza myśl o powołaniu do kapłaństwa pojawiła się w dzieciństwie – chciał być księdzem jak jego proboszcz. W szkole średniej – po głębokiej modlitwie – wybierał między muzyką a kapłaństwem i zdecydował się na drogę do kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS