A A+ A++

Już po raz jedenasty młodzież diecezji kieleckiej będzie pielgrzymowała do sanktuarium Karoliny Kózkówny do Zabawy, 31 sierpnia br. XI Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do Zabawy odbędzie się pod hasłem: „Ku Wolności”, a modlitwie młodych przewodniczy bp Jan Piotrowski.

Pielgrzymowanie rozpocznie się o godz. 10.00 w miejscowości Wał Ruda, zawiązaniem wspólnoty i drogą krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

W Zabawie o godz. 11.30 uczestnicy wysłuchają katechezy „Ku Wolności”, którą powie ks. Jarosław Góralski. Po wspólnej modlitwie na Anioł Pański i możliwości spowiedzi, młodzi o godz. 12.30 wezmą udział w Eucharystii pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

– Zgodnie z naszą tradycją wakacje pragniemy zakończyć przyzywając wstawiennictwa bł. Karoliny Kózkówny – zachęcają organizatorzy: ks. Dariusz Węgrzyn, moderator diecezjalny Ruchu Czystych Serc i ks. Stanisław Latosiński, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej.

Zapraszają do licznego udziału w pielgrzymce i wspólnej modlitwy. Każda parafia otrzymała plakat informacyjny z programem spotkania. Przyjazd grup zorganizowanych należy zgłaszać telefonicznie (603-620-559). Szczegóły pielgrzymki są także na mediach społecznościowych.

W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, na terenie diecezji tarnowskiej, czczone są  jej relikwie – pierwszej rodzimej męczennicy rodem z polskiej wsi. Przechowywane są w sarkofagu umieszczonym w głównym ołtarzu zabawskiej świątyni. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie parafianka kościoła pochowana jest pod mensą głównego ołtarza swojej parafii. Początkowo jej ciało spoczywało w grobie na cmentarzu, po trzech latach przeniesiono je na plac przykościelny, potem do kruchty kościoła.

W sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest księga cudów, w której wierni wpisują swoje historie i otrzymane za jej wstawiennictwem łaski.

Karolina Kózkówna ur. 2 sierpnia 1898 r., pochodziła z ubogiej, chłopskiej rodziny mieszkającej w miejscowości Wał Ruda. Była czwartym z jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzęckiej. Angażowała się w życie parafialne, była m.in. zelatorką różańca, apostołką kultu Najświętszego Sakramentu i Serca Pana Jezusa. Pomagała także w prowadzeniu wiejskiej świetlicy i biblioteki.
Została zamordowana jako 16-latka 18 listopada 1914 r., broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza. Zmarła na skutek wykrwawienia, spowodowanego przecięciem szablą tętnicy szyjnej. Ciało Karoliny odnaleziono dopiero 4 grudnia.

W pogrzebie, który odbył się 6 grudnia wzięło udział około 3 tysięcy osób. Zmarłą otoczył kult świętości i męczeństwa.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBochnia. Od wtorku ograniczenia w ruchu na skrzyżowaniu Krzeczowska-Karolina
Następny artykułВ Україні рекордно дорожчають помідори: таких цін не було 7 років