A A+ A++

Jubileusz 60-lecia posługi kapłańskiej świętował biskup pomocniczy senior Edward Frankowski podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 17 czerwca w bazylice katedralnej w Sandomierzu, którą wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem koncelebrowali liczni kapłani.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele: „Solidarności”, władz samorządowych, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, siostry zakonne oraz wierni.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na to, że kiedy po nominacji biskupiej ksiądz Edward Frankowski umieścił w swoim herbie zwycięski krzyż Chrystusa oraz słowa „Christus vincit”, stanowiły one nie tylko program na przyszłość ale również swojego rodzaju podsumowanie dotychczasowej kapłańskiej posługi od Hyżnego, przez Jasło i Stalową Wolę.

– Nasz dostojny Jubilat głosił niestrudzenie Ewangelię, bronił wiary i wartości chrześcijańskich, stał na straży ludzkiego życia i godności każdego człowieka, rozwijał działalność edukacyjną i charytatywną, wspierał inicjatywy niepodległościowe i społeczne w okresie komunizmu, czym zasłużył sobie na miano biskupa „Solidarności”. (…) My wszyscy jesteśmy świadkami tego, że ksiądz biskup nie zatrzymuje się ani na chwilę, pomimo płynących lat oraz nowych czasów, w których dużo młodsi czują się nieraz zagubieni – mówił hierarcha.

Zdaniem ordynariusza, w związku z dzisiejszą rocznicą, a jednocześnie z powodu tego, co widać i słychać wokół, rodzi się pytanie: kim jest właściwie kapłan? Jego wizerunek – kiedyś wielobarwny – stał się z czasem czarno-biały, a teraz z każdym dniem ciemnieje, robi się wręcz ponury.

– Można patrzeć na księży wyłącznie przez pryzmat popełnianych grzechów, niezdrowych ambicji czy braków, jak chcieliby samozwańczy reformatorzy Kościoła, przeobrażeni z katolików w antykatolików, ze sług ołtarza w celebrytów. (…) Nie da się ukryć, że świadomość tej potężnej mocy kładzie się nieraz cieniem klerykalizmu, ale nie w przypadku biskupa Edwarda. On dobrze wie, że powołanie kapłańskie jesteśmy w stanie wytłumaczyć jedynie Bożą miłością za którą trzeba nieustannie dziękować, odpowiadając na nią pokorną i radosną służbą – podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie bp Krzysztof Nitkiewicz zaapelował, by wierni podążali dalej za Panem Jezusem do Jerozolimy, aby razem z Nim złożyć siebie w ofierze.

– Idźmy razem, ramię w ramię z całym Ludem Bożym Biskupie Edwardzie. „Chrystus jest pośród nas – I jest i będzie”. Za to wspaniałe świadectwo biskupie Edwardzie, za Twoje modlitwy i wszystko, co czynisz pragnę teraz podziękować w imieniu całej naszej diecezji – podsumował ordynariusz.

Życzenia dostojnemu Jubilatowi w imieniu kapłanów diecezji sandomierskiej złożył ks. Rafał Kułaga, rektor WSD oraz wikariusz biskupi ds. duchowieństwa. Życzenia złożyły także siostry zakonne s. Klara Radczak i s. Ewa Janek oraz przedstawiciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Stanisław Zięba.

Bp Edward Frankowski podziękował wszystkim za obecność i otrzymane życzenia. Zaznaczył, że 60. rocznica kapłaństwa jest dla niego okazją do złożenia hołdu Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i wyśpiewaniem razem z Maryją radosnego Magnificat.

Nawiązując do swojej działalność w okresie komunizmu, Jubilat powiedział, że również w dzisiejszych czasach trzeba pamiętać o solidarności chrześcijańskiej, w której centrum znajduje się człowiek. Apelował, aby rodziny starały się wychowywać patriotów potrafiących kochać Boga i Ojczyznę. Jednocześnie podkreślał konieczność obrony rodziny, życia nienarodzonych i suwerenności Polski.

Bp Edward Frankowski urodził się w Kępie Rzeczyckiej w 1937 r. Po odbytych studiach w seminarium duchownym w Przemyślu święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. Jako duszpasterz pracował w Hyżnem koło Rzeszowa, Jaśle a od 1967 roku w Stalowej Woli. Był kapelanem „Solidarności” w latach 1980–1992 w Stalowej Woli. Sakrę biskupią otrzymał w 1989 r., przyjmując za dewizę biskupią: „Christus vincit” (Chrystus zwycięża).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Mińsk Maz.: Wykorzystał hasła znajomego z internetowej gry i dokonał nieuczciwej transakcji
Następny artykułŚwiatowi wirtuozi wystąpią na festiwalu XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej