Już 21 stycznia będziemy mieli okazję posłuchać Edwina Bendyka, który będzie gościem PPNT Gdynia | Centrum Designu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Jak będzie wyglądała Polska oraz świat w roku 2021?
Lata dwudzieste będą dekadą lęku, ale i nadziei. Katalog zagrożeń jest dobrze znany: rosnące ryzyko kolejnych epidemii, przyspieszające zmiany klimatyczne i ich konsekwencje, destrukcja środowiska, narastające nierówności i związane z nimi napięcia polityczne w wymiarze poszczególnych krajów i w skali globalnej, kryzys gospodarczy. Gdzie w takiej sytuacji szukać nadziei? Przyjrzyjmy się pracy nad szczepionką przeciwko wirusowi Sars-CoV-2 – bezprecedensowa mobilizacja zespołów badawczych na całym świecie doprowadziła do rekordowo szybkiego opracowania szeregu szczepionek. To tylko jeden z przykładów przyspieszającej konwergencji rozwoju nauki i techniki, którego efektem jest z kolei przyspieszenie wdrażania nowych rozwiązań w obszarze medycyny, ekologii, niskoemisyjnej energetyki. Technika oczywiście nie wystarczy, bez zmiany modeli działania gospodarczego i społecznego. Ale i tu widać coraz liczniejsze światełka nadziei.
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, pisarz. Kierownik działu Nauka w tygodniku „Polityka”. Autor takich książek, jak: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (W.A.B. 2002), Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci (W.A.B. 2004), Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu (W.A.B. 2009), Bunt Sieci (Polityka 2012), Jak żyć w świecie, który oszalał (współautor, 2014). Najnowsza książka, W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata ukazała się w kwietniu 2020 r.
Wykładowca w Collegium Civitas, współtwórca Ośrodka Badań nad Przyszłością. W Centrum Nauk Społecznych PAN (Graduate School for Social Research) prowadzi seminarium o nowych mediach.
Członek Polskiego PEN Clubu, a od 1 lipca 2020 r. prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Członek European Council on Foreign Relations.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS