A A+ A++

Osteoporoza, czyli odwapnienie kości, to niebezpieczna choroba układu kostnego. Następuje stopniowo, przez co jest trudna do zaobserwowania i diagnostyki na wczesnym etapie rozwoju. Na szczęście istnieją badania, które pozwalają rozpoznać zagrożenie odpowiednio wcześnie i podjąć skuteczne leczenie.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która polega na stopniowym zmniejszeniu gęstości kości. Jest dość częsta, dotykając niemal co 3 kobietę po menopauzie oraz wielu mężczyzn po 65 roku życia. Niestety widoczne objawy osteoporozy są widoczne najczęściej wtedy, gdy choroba jest już w pełni rozwinięta i dochodzi do osłabienia i zwiększonej łamliwości kości. Złamana kość udowa, przedramienia czy nawet uszkodzony kręgosłup stanowią poważne i dotkliwe konsekwencje odwapnienia kości. Przy osteoporozie może także dochodzić do złamań patologicznych, przy których kość łamie się pod wpływem siły, która nie byłaby w stanie uszkodzić zdrowych kości. Choroba najczęściej dotyka szyjkę kości udowej, kości przedramienia oraz kręgosłup. Pełny opis choroby wraz z listą objawów i wykazem dostępnych specjalistów znajdziesz na stronie https://enelsklep.pl/.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą, która przez długi czas przebiega bezobjawowo i najczęściej zostaje wykryta w momencie, gdy dojdzie już do nietypowych złamań. Są to zarówno ewidentne złamania kończyn, jak i mniej widoczne i wyczuwalne złamania kręgów w kręgosłupie. Objawami osteoporozy mogą być więc np. stopniowe obniżanie wzrostu, ból pleców, garbienie się lub problemy z poruszaniem. Są to symptomy, które często interpretowane są jako objawy starości lub zmian zwyrodnieniowych. Spadek gęstości kości może także łączyć się z drętwieniem kończyn i napięciem mięśni w okolicach złamania lub urazu.  

Diagnoza osteoporozy – jakie badania?

Wśród badań diagnostycznych służących rozpoznaniu osteoporozy znajdują się densytometryczne, laboratoryjne oraz radiologiczne. Każde z nich możesz umówić prywatnie lub na skierowanie lekarza ogólnego lub ortopedy. 

Badanie densytometryczne pomaga w ocenie gęstości mineralnej kości. Jest ono całkowicie bezinwazyjne. Metoda wykorzystuje aparat rentgenowski, Wiązki promieniowania X-ray są pochłaniane przez tkanki, co pozwala określić stopień zmniejszenia gęstości kości. Badanie może być zlecone przez lekarza w celu potwierdzenia choroby lub kontrolowania postępów w leczeniu. Na etapie diagnostyki najczęściej wykonuje się je wraz z innymi badaniami pomocniczymi.

W diagnostyce osteoporozy pomocne są także takie badania jak morfologia krwi, badanie moczu oraz badanie czynności wątroby i nerek. Każde z nich pozwala ocenić, jak działa Twoja gospodarka wapniowo-fosforanowa. Wykryte zaburzenia mogą świadczyć o osteoporozie. Lekarz może także skierować Cię na dodatkowe badania, na których zostanie sprawdzone stężenie witaminy D i parathormonu. 

Badanie radiologiczne wykonuje się najczęściej, gdy istnieje podejrzenie złamania kości. Pozwala to określić charakter urazu oraz jego lokalizację. Przy podejrzeniu złamania lub problemów z gęstością kości, lekarz może także zalecić rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. 

Jak umówić badania?

Badania oraz konsultację ze specjalistą możesz zamówić przez stronę platformy medycznej EnelSklep.pl. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię pakiet lub specjalistę oraz dogodną lokalizację i datę. Po wprowadzeniu tych wyników otrzymasz listę dostępnych terminów wraz z opiniami na temat placówki i lekarzy. 

Jak leczyć osteoporozę?

Osteoporoza jest na szczęście możliwa do wyleczenia. Najczęściej leczy się ją poprzez uzupełnienie diety w produkty bogate w wapń i fosfor oraz suplementację witaminy D. Lekarz może także zadecydować o wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Wówczas zalecane są leki, które zmniejszają resorpcję kości. Są to m.in. bisfosfoniany, kalcytonina oraz steroidy anaboliczne. Leczenie wspomaga się także preparatami, które wspomagają procesy regeneracji i wzrostu kości jak parathormon i sole strontu. Kluczowe znaczenie ma także zdrowy tryb życia i regularna aktywność fizyczna.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarze Zagłębia Lubin pojadą na Mistrzostwa Świata!
Następny artykułO wyczynach żołnierzy AK na szlaku kolejowym