DHEA jest hormonem, którego poziom spada wraz z postępującym wiekiem. Tymczasem to od niego zależy wiele procesów w naszym organizmie. Chcesz jak najdłużej cieszyć się młodością? Podpowiadamy, co możesz zrobić.
Reklama
Czym jest hormon DHEA?
Hormon DHEA, czyli inaczej dehydroepiandrosteron, to hormon wydzielany przez korę nadnerczy. Jego poziom stopniowo spada w ciągu naszego życia, a pierwsze objawy niedoborów pojawiają się już po czterdziestce. Większość specjalistów łączy ten proces z rozwijającą się miażdżycą i innymi chorobami serca. Pacjenci w tym wieku zaczynają uskarżać się na problemy z pamięcią, spadek libido, złe samopoczucie i osłabienie, a także wiele innych dolegliwości – niedobory DHEA są jedną z przyczyn takiego stanu zdrowia.
Za co odpowiada DHEA i dlaczego jest tak ważny?
DHEA bierze udział w produkcji obu hormonów płciowych, czyli testosteronu i estrogenu. Wpływa na wszystkie aspekty seksualności, w szczególności na libido, a u mężczyzn – potencję. Jego niedobór powoduje nie tylko spadek formy seksualnej, ale także zaburzenia wzwodu. To jednak nie jedyny aspekt życia związany z DHEA – dowiedziono, że pacjenci cierpiący z powodu depresji często mają niedobory tego hormonu.
Jak się leczy niedobory DHEA?
Jak już wspomniano, spadek produkcji DHEA jest naturalną koleją rzeczy i jest związany z postępującymi zmianami w gospodarce hormonalnej. Celem specjalistów jest jednak uzupełnianie niedoborów i dobranie odpowiedniej suplementacji pacjentom, począwszy od 40 roku ich życia.
Warto pamiętać, że niektóre osoby są szczególnie narażone na rozwijanie się niedoborów DHEA – to między innymi osoby zażywające leki na cukrzycę, z wrodzoną wadą układu immunologicznego, po ciężkich chorobach czy w trakcie rekonwalescencji.
Aby stwierdzić, jak duże są niedobory DHEA u pacjenta, lekarz zleca badanie z surowicy krwi – jest ono bezbolesne, a na wyniki czeka się około doby.
Jak dbać o wysoki poziom DHEA?
Oprócz suplementacji odpowiednimi preparatami, jest wiele innych rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o DHEA. Regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne, jak również uprawianie sportu i dbanie o komfort psychiczny to doskonały sposób na to, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością i dobrym zdrowiem. Osoby, które na co dzień przykładają dużą wagę do zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej, przeważnie w późniejszym wieku zaczynają odczuwać niedobory DHEA, niż osoby mniej skupione na swoim dobrostanie.
Uzupełniasz swoją domową apteczkę? Sprawdź, czym jest Pulsoksymetr napalcowy – w dobie koronawirusa warto go mieć zawsze pod ręką!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS